kapat ikonu

3.5 milyon genç iş sahibi olacak

Hükümet tarafından hazırlanan yeni ekonomik programda 3.5 milyon gencin iş sahibi olması planlanıyor.

Hükümet tarafından hazırlanan yeni ekonomik programda 3.5 milyon gencin iş sahibi olması planlanıyor.
 
Kış aylarında ekonominin önünde büyük bir engel olduğu tespit edilen işsizlik rakamlarının düşürülmesi ve tek haneli seviyelere çekilmesi için özel çalışmalar yapılmıştı. Bu özel çalışmalarla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir toplantı sırasında istihdam seferberliği ilan ettiğini açıklamıştı. İstihdam seferberliği sonrasında binlerce kişi iş sahibi oldu. Ancak sayının hala yeterli olmadığı ve gençlerin işsizlik sorunu ile karşı karşıya kaldıkları belirlendi.
 
İstihdam seferberliği bu süreç içerisinde devam ederken geçtiğimiz günlerde hükümet ekonomik kalkınma programını açıkladı. Program içerisinde işsiz gençlere de özellikle yer verildiği tespit edilmişti. Eğitim ve istihdam seferberliğinin bu süreçte de devam etmesine karar verildi. İşsiz olan gençler yeni süreç içerisinde yeni fırsat kapıları ile karşı karşıya kalacaklar. Özel meslek danışmanları ile birlikte kişilerin kendilerine en yakın olan meslek grubu içerisinde değerlendirilmesi sağlanacak.
 
İşi olmayanlara verilecek İŞKUR eğitimleri ile birlikte kalifiye eleman yetiştirilmeleri planlanıyor. Özel sektörde olduğu gibi kamu sektörü içerisinde de personellerin istihdam edilmesi için şimdilik belirlenen sayının 3.5 milyon olduğu tespit edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol