kapat ikonu

33 üniversitenin projeleri desteklenmeye hak kazandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı kapsamında, 33 farklı üniversitenin 77 firmayla yaptığı iş birliği projelerinin desteklenmeye hak kazandığını duyurdu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) "Sanayi Doktora Programı" kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler için gerçekleştirilen imza törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin bu adımla üniversite-sanayi iş birliği bakımından tarihî bir adım attığına dikkati çekerek, bu programla birlikte sanayide ihtiyaç duyulan yüksek nitelikli insan kaynağının, reel sektör ve akademi iş birliğiyle yetişeceğini ve istihdamda aktif bir biçimde yer alacağını dile getirdi.
 
DOKTORA ÖĞRENCİLERİ İŞ DÜNYASINI DAHA YAKINDAN TANIYACAK
 
Doktora öğrencilerinin, süreç boyunca iş dünyasını daha yakından tanıyacağına ve sektörün ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikte eğitimlerini tamamlayacağını ifade eden Varank, bu kişilerin mezuniyet sonrasında iş aramadan doktora yaptıkları alanda istihdam edileceklerini belirterek, böylece sanayide nitelikli bilgiye dayanan katma değerli üretimi artırmış olacaklarını savundu.
 
SANAYİ SEKTÖRÜ ÜLKE EKONOMİSİNİN OMURGASINI OLUŞTURUYOR
 
Varank, sanayi sektörünün ülke ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu vurgulayarak, bu alanda 16 senede önemli bir atılım gösterdiklerini söyledi. 2002 yılında sanayi sektöründe 3,7 milyon kişinin çalıştığını ve ihracatın 36 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu anımsatan Varank, 2018'de 5,7 milyon vatandaşın üretim sektöründe çalıştığını ve ihracatın ise 168 milyar dolara ulaştığına dikkati çekerek, her iki dönem ihracatında, sanayi sektörünün yüzde 85’ten fazla paya sahip olduğunu ve sadece 2 milyon kişilik sanayi istihdamı artışıyla bugün gelinen noktanın gerçekten önemli olduğunu ileri sürdü.
 
ÇAĞRIYA BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BİR TALEP GELDİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Ağustos 2018 tarihinde açıkladığı birinci 100 Günlük İcraat Programı ile sanayi ve teknoloji politikalarında yeni bir döneme girdiklerini ileri süren Varank, Sanayi Doktora Programının bu yeni sürecin önemli bileşenlerinden biri olduğunu kaydederek, program kapsamında açılan çağrıya, beklentilerin üzerinde bir talep geldiğini iddia etti.
 
ÖĞRENCİLERE AYLIK 4 BİN 500 LİRA BURS
 
Varank, gelinen noktada bugün 33 farklı üniversitenin, 77 farklı firmayla yaptığı iş birliği projelerinin desteklenmeye hak kazandığını aktararak, böylece 120 farklı projeyle sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisinin yetiştirileceğini anlattı. Öğrencilerin eğitimleri boyunca aylık 4 bin 500 TL burs alacağını ifade eden Varank, bu tutarın yüzde 25’inin firmalarca ödeneceği bilgisini paylaşarak, doktora sonrasında mezunlara 3 yıl boyunca istihdam desteğinin sağlanacağını söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol