kapat ikonu

300 ova 'tarımsal sit alanı'yla korunacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, koruma altına alınan ova sayısının 2023 yılına kadar 300'e çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

  • Gündem
  • 04 Aralık 2018 13:53
  • Son Güncelleme: 04 Aralık 2018 14:12
7 milyon hektar alanda 258 ovanın ‘tarımsal sit alanı’ ilan edildiğini hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, koruma altına alınan ova sayısının 2023 yılına kadar 300'e çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
 
5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aralık 2013'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararla 5 Aralık'ın ‘’Dünya Toprak Günü’’ ilan edildiğini anlatarak, bu çerçevede Türkiye'de de her yıl çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini açıkladı.
 
TARIM ARAZİLERİNİN MİRAS VE SATIŞ YOLUYLA BÖLÜNMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİ
 
Bakanlık tarafından toprak ve su kaynaklarının korunması ve etkin şekilde kullanılması amacıyla birçok proje ve çalışma yürütüldüğünü anımsatan Bakan Pakdemirli, bu kapsamda tarım topraklarını korumak ve yasal boşluğu gidermek amacıyla Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 2015 yılında çıkarıldığına dikkati çekti. Pakdemirli, düzenlemeyle 655 bin hektar tarım alanının amaç dışı kullanımının engellendiğini ifade ederek, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek amacıyla da yasal düzenlemeler yapıldığını, böylece tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla bölünmesinin önüne geçildiğini belirtti.
 
6 MİLYON 150 BİN HEKTAR ALANDA TOPLULAŞTIRMA
 
Bakan Pakdemirli, parçalı tarım arazilerini birleştirmek için arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verdiklerini dile getirerek, bu kapsamda 1961-2002 dönemindeki 41 yılda 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılırken, 2003-2017 döneminde 5 milyon 700 bin hektar ve toplamda 6 milyon 150 bin hektar alanda toplulaştırmanın gerçekleştiğini söyledi.
 
258 OVA ‘TARIMSAL SİT ALANI’ İLAN EDİLDİ
 
Tarımsal potansiyeli yüksek ovaları belirleyerek koruma altına aldıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli, bu kapsamda 7 milyon hektar alanda 258 ovanın 'tarımsal sit alanı' ilan edildiğini duyurdu. Pakdemirli, koruma altına alınan ova sayısının 2023 yılına kadar 300'e çıkarılması için çalışmaların sürdüğü bilgisini paylaşarak, sınırları kesinleşen tarımsal ovaların yine Cumhurbaşkanı Kararı ile koruma altına alınacağının altını çizdi.
 
TOPRAK 81 MİLYON VATANDAŞIN TAMAMINI İLGİLENDİRİYOR
 
Toprağın tüm kesimleri ilgilendiren en değerli varlık olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, toprağın korunması konusunda tüm paydaşlara sorumluluk düştüğünü aktararak, toprak ve su 81 milyon vatandaşın tamamını ilgilendiren çok değerli ve yenilenemeyen kaynak olduğunu anımsattı. Pakdemirli, sözlerini noktalarken de toplumda bu konuda farkındalık oluşturulmasının önemli olduğunu belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol