kapat ikonu

30 yıldan fazla çalışan emekliye ikramiye ödenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 30 yıldan fazla çalışan emeklilere ikramiye ödemek için harekete geçti. Ödemeler Mart ayı içinde başlıyor. Peki kimler emekli ikramiyesi alabilecek?

  • Gündem
  • 23 Mart 2017 12:08
  • Son Güncelleme: 23 Mart 2017 12:31

Geçmiş dönemlerde kamuda 30 yıldan fazla süreyle memur olarak çalışan kişilerin emeklilik ikramiyeleri 30 yıl üzerinden hesaplanıyordu. 18 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte 7 Ocak 2015’ten önce 30 yıldan fazla çalışmış kişilere emekli ikramiyesi ödenmesine karar verildi.

Uygulamanın yürürlüğe girdiği tarih olan 27 Ocak ile 17 Mart 2017 arasında binlerce başvuru alındı. 30 yıldan fazla hizmetler için emekli ödemeleri, vatandaşın bankadaki hesabına yatırıldı.

Emekli veya hak sahipleri, dün itibarıyla emekli ikramiyesini tahsil etmeye başladı. Bu mağduriyeti yaşayan kişilerin hizmet yılı 30 yıldan fazla ise ek ikramiye ödemesi yapılacak. Dolayısıyla daha önce başvuruda bulunanların ve incelemeleri devam edenlerin başka herhangi bir talepte bulunmasına gerek yok.

Emekli ikramiye tutarı neye göre hesaplanıyor?

Ek emekli ikramiyesi, emekli olunan tarih dikkate alınarak hesaplanacak fakat her tam hizmet yılı için ödenmesi planlanan ikramiye tutarı 50 TL, ödenmesi planlanan ikramiye tutarı ise 100 TL’nin altında olmayacak şekilde hesaplanacak ve ödemesi yapılacak.

Yaklaşık iki aydır 450 binden fazla memur emeklisinin gözü kulağı ikramiye haberinde. Mart ayı ortasından itibaren ödemeler başladı. 30 yılı aşkın süreyle kamuda çalışmış 450 bin memur emeklisine 2.5 milyar liranın üzerinde ödeme yapılacak. Yani Nisan ayı başına kadar 90 bin emekli vatandaşa 700 milyon TL ikramiye ödenecek. Ödemeler ise başvuru sırasına göre yapılıyor. Bu sistem yalnızca emeklileri değil dul ve yetimleri de kapsıyor.

7 bin 500 liranın üstü önümüzdeki yıl ödenecek

Emekli ikramiyesi için başvuru yapan kişilere 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde alabilecek. Mesela 15 Mart tarihinde başvuru yapan bir kişi, 15 Haziran tarihinde ek ikramiye ödemesini cebine koyabilecek.

Yapılacak olan incelemeler sonucu emekli ikramiye tutarı 7 bin 500 liradan fazla ise geriye kalan kısmı bir sonraki yılın aynı döneminde faizi ile birlikte ödenecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol