kapat ikonu

30 ülkeye Çukurova'dan trafo ihraç ediliyor

Adana’da bir firma, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da 30 ülkeye trafo ihracatı gerçekleştiriyor.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetlerine devam eden Beta Transformatör firması, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da 30 ülkeye ihracat yapıyor.

Beta Transformatör firması, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da 30 ülkeye yaptığı dış satımı yeni ürünlerle artırmayı planlıyor.

AYDA 800 TRANSFORMATÖR ÜRETİLİYOR

18 bini kapalı 64 bin metrekare alan üzerinde sanayi bölgesinde kurulan firmada, 220 kişiye istihdam yaratmasının yanında dağıtım, güç ve kuru tip olmak üzere ayda ortalama 800 transformatör üretiliyor.

18 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Firma yetkililer, 2018 sonu itibarıyla ihracat payını 18 milyon dolara yükseltmeyi planlıyor. Ayrıca, TÜBİTAK desteğiyle hazırlanan kayıp kaçak oranı düşük trafoyla da firma pazardaki paylarını artırmayı amaçlıyor.

ETİYOPYA’DA DA FABRİKA KURULDU

Beta Transformatör Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Cenk Dağsuyu tarafından açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra 2015 yılında Etiyopya'da da fabrika kurulduğu, orada da 60 kişiye istihdam oluşturulduğu vurgulandı.

30 ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR

Dağsuyu,30 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatarak, şu an en yoğun şekilde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'ya ürün gönderdiklerini bildirdi.

2018 İÇİN İHRACAT HEDEFİ YÜZDE 70

Geçen yıl 13 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini anlatan Dağsuyu, ürünlerinin yüzde 50'sini yurt dışına gönderdiklerini ifade ederek, 2018 için bu rakamı yüzde 70'e çıkarmak istediklerini dile getirdi.

Dağsuyu, miktar bazında bakıldığında Türkiye'nin en fazla transformatör üreten ikinci firması konumunda bulundukları bilgisini paylaşarak şu an aylık kapasitelerinin 800 adet olduğunu, bu rakamın dünya normlarına göre çok iyi olduğunu ve dünyada aylık üretim adetlerinin 300-350 civarında gerçekleştiğini aktardı.

20 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Güncel rakamlarla üretilen ürünlerin yüzde 65'inin ihracata gönderildiğini ve geri kalanını da Türkiye'deki enerji dağıtım şirketleri ve bayiler tarafından satın alındığını bildiren Dağsuyu, 20 milyon avroluk yatırım yaparak daha çok çalışıp daha çok büyümek istediklerini beyan etti. Dağsuyu, yapılacak yatırım sayesinde rekabeti az olan transformatörleri üretmeyi planladıklarını ve gidemedikleri Amerika Kıtası’na da gitmeyi istediklerini açıkladı.

Ar-Ge merkezinde üretime yönelik çeşitli projeler yapıldığını belirten Dağsuyu, bu kapsamda şu anda TÜBİTAK destekli, enerji verimliliği yüksek, kayıp kaçak oranı düşük ekodizayn trafonun üretimi aşamasında olduğunu bildirdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol