kapat ikonu

30 bin TL hibe desteği nasıl alınır?

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından genç çiftlere müjde: 30 bin lira hibe desteği. Bakanlık köyden göçü durdurmak ve şehirden köye göçü özendirmek maksadıyla bitkisel ve hayvansal alanlarda yeni projeleri olan 18-40 yaş arasında genç ve evli çiftlere

  • Sektörel
  • 27 Şubat 2016 11:40
  • Son Güncelleme: 12 Nisan 2016 17:58
20 Mart tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanması ve Mart ayı sonu itibariyle başvuruların alınması beklenen projede genç çiftlerin maddi durumlarını yükseltmek, tarım ve hayvancılık alanında ülke ekonomisini kalkındıracak projelere imza atmak ve yeni evli çiftlerin standartlarını yükseltmek amaçlanıyor.
 
Sadece 18-40 yaş arasında genç çiftlere verilecek olan 30 bin liralık hibe desteğinin şehirde yaşayan genç evli çiftleri köye göçe özendirmesi ve köy standartlarını yükseltmesi bekleniyor.
 
Bitkisel, hayvansal ve yöresel tarım projelerinde kullanılabilecek
Bitkisel, hayvansal, yöresel tarım projelerinde 30 bin liraya kadar hibe desteği verilen projede destek alındıktan sonra genç çiftlerin desteği amaca uygun olarak kullanıp kullanmadığı sıkı denetimlerle kontrol edilecek. Hibe desteğinin amaca uygun biçimde kullanılmadığı tespit edilirse genç çiftlere 5 yıl süreyle hiçbir hibe desteğinden yararlanamama cezası uygulanacak.
 
20 Mart tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Karar, 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine ilişikin işlerde 30 bin liraya kadar hibe verilmesi bekleniyor.
 
Destek 3 yıl boyunca Ziraat Bankası aracılığıyla verilecek
Köyde yaşayan ya da köye dönen genç evli çiftler; üzüm, mantar, süs bitkisi, ipek böceği yetiştirerek bu destekten faydalanabilecek. Destekler Ziraat Bankası’ndan alınacak. Çiftler bu kapsamdaki hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Yeni geliştirilen geç evlilere yönelik kırsal hayata özendirici hibe desteğinin 3 yıl süreyle dağıtılması planlanıyor.
 
Kimler bu destekten yararlanabilecek?
Hibe desteği almak isteyen çiftlerin öncelikli olarak 18-40 yaş aralığında olması gerekiyor. Evli olmaları gerekiyor. Ayrıca çiftlerden herhangi birinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sağlamış olduğu hibe desteklerinden birinden faydalanmamış olması gerekiyor. Hibe ödemesinin gerçekleştirilebilmesi için genç çiftlerin bitkisel, hayvansal üretim, yöresel tarım, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik bir proje sunmaları gerekiyor. Hibe ödemesinden önce de hibe sözleşmesi imzalanmalı ve proje yatırımının da tamamlanmış olması gerekiyor.
 
Amaç köyden şehre göçü durdurmak ve şehirden köye göçü sağlamak
Yeni yürürlüğe girecek bu uygulamayla tarımda devamlılığın sağlanması, genç çiftlerin ortak girişimlerinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, farklı gelir kaynaklarının keşfedilmesi ve genç kırsal nüfusun istihdamının artırılması amaçlanıyor. Asıl amaç ise kırsal kesimden kenti göçü durdurmak ve şehirden köye göçü sağlayabilmek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol