kapat ikonu

3. Köprü Temmuz'da açılacak

İstanbul trafiğini rahatlatmak ve alternatif güzergah oluşturmak maksadıyla 2013 yılında çalışmalarına başlanan 3. Boğaz Köprüsü tamamlandığında dünyanın en geniş bantlı köprüsü unvanını olacak.

Yavuz Sultan Selim ya da daha çok kullanılan ismiyle 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımının tamamlanmasına sadece 247 metre kaldı. Önümüzdeki yaz aylarında kullanıma açılması beklenen köprü uluslararası en geniş köprü unvanını alacak. Köprü üzerinde demir yoluyla beraber toplamda 10 şerit bulunacak.
 
2013 yılında İstanbul trafiğini hafifletmek ve yeni bir güzergah oluşturmak için İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakalarını birbirine bağlayacak olan 3. köprü projesi ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi tamamlanmak üzere. 3. Köprünün inşaatının bitmesine sadece 247 metre kaldı.
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ismi verilen köprünün 2016 Temmuz veya Ağustos ayları içinde açılması planlanıyor. Tabliye döşemeleri tamamlanan köprünün otoyol ve bağlantı yollarının yapımı da son süratle sürüyor.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. köprünün 2016 yılının Temmuz veya Ağustos ayında hizmete gireceğini açıkladı.
 
Araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin yerleştirilmesine hızla devam ediliyor. Bugüne kadar en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 48'i yerlerine yerleştirilerek montajı yapıldı.
 
3.köprünün 13.5 kilometrelik kısmının ise viyadükler üzerinden geçeceği bildirildi. Köprü inşaatında viyadükler önemli bir yer tutuyor. Hızla çalışmaları süren köprüde 3 önemli viyadüğün daha tamamlandığı bilgisi yakın zamanda alındı. Düzenlemesi yapılan yolların önemli bir kısmının ise asfaltlanarak ulaşıma hazır geldiği öğrenildi.
 
1460 işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalıştığı 3. Boğaz Köprüsü 59 metrelik genişliği ile tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü olarak kayıtlara geçecek. 8 şerit kara yolu, 2 şerit demir yolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu1408 metreyi bulacak. Köprünün toplamdaki uzunluğu ise tamamlandığında 2 bin 164 metre olacak.
 
İstanbul’da çalışmaları sürdürülen 3. köprü dünyanın en geniş ve üzerinden raylı sistem bulunduran köprüsü olacak.
 
Projenin tamamlanmasıyla Marmaray ve İstanbul Metrosu ile bütünleştirilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanmış olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol