kapat ikonu

3 kilograma ulaşan yerli alabalık ithal somona rakip oldu

Alabalık, üretim destekleriyle hem 3 kilogram ağırlığa ulaştı hem de yurt içi ve dışında gördüğü ilgi sayesinde ithal somona rakip oldu.

  • Sektörel
  • 29 Ekim 2018 12:47
  • Son Güncelleme: 29 Ekim 2018 12:56

Alabalık, Tarım ve Orman Bakanlığının üretim destekleri sayesinde 3 kilogram ağırlığına kadar ulaştı, yurt içinde ve yurt dışında ilgi görerek ithal somana ortak oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun beslenme koşullarında büyütülen yerli alabalık türleri, "Karadeniz somonu" adıyla iç ve dış piyasada ilgi görmeye devam ediyor.

250 GRAMDAN 3 KİLOYA

Karasal çiftliklerde belli boya ulaştıktan sonra Karadeniz'deki çiftliklere alınarak daha hızlı büyümesi sağlanan alabalık, 250-300 gramdan 2-3 kiloya kadar çıkıyor. Karadeniz'de Trabzon, Rize, Sinop, Samsun ve Giresun gibi illerde üretimi için altyapı oluşturulan alabalığın, özel yemlerle de pembe rengi oluşturuluyor.

DESTEĞİN ARTMASI BEKLENİYOR

Bakanlık tarafından somon ithalatının önüne geçen bu üretim için ilave destek de sağlanıyor. Bakanlık, alabalık için kilogram başına 75 kuruş destek veren veriyor. Balığın daha büyük ağırlıklara ulaşması durumunda ise 25 kuruş daha ilave destek sağlanıyor. Kilogram başına 1 TL destek alan Karadeniz somonunun 3 kilogram olduğunda 3 lira destek aldığı vurgulandı. Gelecek yıl büyük alabalık için destek miktarının da artırılması bekleniyor.

BU BALIK DÜNYANIN BİRÇOK YERİNE GÖNDERİLİYOR

Tatlı ve ardından tuzlu suda beslenerek somon boyutlarına ulaştırılan alabalığın, yurt dışında da ilgi çektiğini söyleyen İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Merzeci, yurt dışı piyasasında daha çok büyük balık tercih edildiğini belirtti. Merzeci, alabalık ve somonun akraba türler olduğunu söyleyerek, bir bakıma ortaya somon balığının çıkmış olduğunu anlattı. Geçmişte alabalıkta belli bir kilogramın üzerine çıkılamadığını kaydeden Merzeci, balıkta istenen ağırlıklara ulaşılması için bu yöntemin uygulanmaya başlandığını aktararak, artık bu balığın dünyanın birçok yerine gönderildiğine dikkati çekti.

NORVEÇ VE ŞİLİ’YE RAKİP OLMA ŞANSI DOĞDU

Merzeci, küçük balıkların daha çok füme ve donmuş olarak Avrupa'ya satılabildiğine işaret ederek, Türkiye'ye somonun büyük üreticileri olan Norveç ve Şili'ye rakip olma şansının doğduğunu aktardı. Alabalığın, deniz tesislerinde büyütülerek, Japonya, Rusya ve Vietnam gibi ülkelere ihraç edilebilir duruma geldiğini dile getiren Merzeci, Türkiye için yeni ve katma değerli bir ürün üretilmiş olduğunu ve yurt dışı fuarlarda bu balığın tanıtımına ağırlık verildiğini açıkladı.

GEÇEN YILA GÖRE 3 KATTAN FAZLA ARTIŞ

Karadeniz somonunun, Vietnam, Rusya, Endonezya, Belçika, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 13 ülkeye ihraç edildiği bildirildi. Yılın ilk 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 3 kattan fazla artış gösterdiği öğrenilen Karadeniz somonu 14 milyon 451 bin dolar ihracat rakamlarına ulaştı.

En fazla ihracat, 6,8 milyon dolarla Vietnam'a yapıldı. Vietnam’ın ardından 2,9 milyon dolarla Endonezya geldi...

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol