kapat ikonu

3 çocuklu vatandaşa vergi indirimi

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yaptığı açıklamalara göre, 3 çocuğu olan vatandaşın yüzde 5 vergi indirimi yüzde 10 seviyesine yükseltilecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Kuurlu2nda yinelediği 'En az 3 çocuk yapın' çağrısına Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan vergi desteği getirildiğine dair açıklama geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Üçüncü çocuğa yüzde 5 olan vergi indirimi dilimini 10’a çıkaracağız” dedi.
 
Vergi desteği yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılacak
 
Milliyet'te yer alan habere ögre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği "üç çocuk" projesine vergi desteği geliyor. Üçüncü çocuğa yüzde 5 olan vergi indirimi 10'a çıkacak. Engelliler içinse "18 yaşa kadar çocuk sayılma" kuralı kalkacak. Engelli ailelerine ömür boyu vergi indirimi uygulanacak. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis'te bekleyen Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile ilgili bilgi verdi. Ağbal, Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi yasa tasarılarını birleştirecek şekilde yeni bir çalışma yapıldığını söyledi.
 
Vatadaşa yararı önemli
 
Sabah'ın haberine göre Bakan Ağbal, yaptıkları çalışmayı anlatırken devreye giren Yıldırım, "Burada vatandaşın faydası ne? Yasa çıktığında vatandaş ne kazanacak? Biliyorsunuz çıkaracağımız yasalarda öncelik vatandaşa yönelik olacak" dedi. Ağbal da bunun üzerine düzenlemenin ekonomik gelişmeye katkı sağlayacak, yatırımları artıracak, üretim ve istihdamı destekleyecek adımlar bulunduğunu belirtti. Maliye Bakanı Ağbal, vatandaşın hayatına dokunacak çalışmalara üç çocuk ve engellilere yönelik düzenlemeyi örnek gösterdi. Buna göre üç çocuğu olanlara uygulanan gelir vergisi indirimi 10'a çıkarılacak. Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "üç çocuk" projesine de destek verilmiş olacak.
 
Engelli vatandaşa ömür boyu destek verilecek
 
Yasalara göre engelliler de 18 yaşına kadar çocuk sayılıyor. Üniversiteye devam edenlerde 25 yaşa çıkıyor. Düzenlemeyle engelli çocuklar için yaş sınırı kaldırılacak. Aileler de gelir vergisi indirimlerinden ömür boyu yararlanacak.
 
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol