kapat ikonu

2B arazilerinde yüzbinlerce hak sahibi tapusuna kavuştu

Bakan Kurum, yaklaşık 531 bin taşınmazın 748 bin hak sahibine satıldığını ve bunların da tapularını aldığını açıkladı.

  • Emlak
  • 17 Ekim 2018 12:22
  • Son Güncelleme: 17 Ekim 2018 15:01
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ekim 2018 itibarıyla yaklaşık 531 bin taşınmazın 748 bin hak sahibine satıldığını ve bunların da tapularına kavuştuğunu açıkladı.
 
Kamuoyunda "2B yasası" olarak adlandırılan, devletle vatandaş arasında yıllardır süren sorunu çözüme kavuşturmak adına hak sahiplerinin uzun zamandır kullandıkları taşınmazlarda malik olmalarını sağlamak üzere 6292 sayılı "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun"un çıkarıldığını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kanun kapsamında taşınmazların durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
SATIŞLARIN TOPLAM DEĞERİ 11 MİLYAR LİRA
 
Kurum, ekim 2018 itibarıyla 531 bin taşınmazın 748 bin hak sahibine satıldığını ve bu vatandaşların da tapularına kavuştuğunu müjdeledi. Satışların toplam değeri hakkında da konuşan Kurum, yaklaşık 11 milyar lirayı bulduğunu ve bu bedelin 7,8 milyar lirası tahsil edildiğini, geri kalan kısmı ise taksitler hâlinde ödeneceğini hatırlattı.
 
30 KASIM BAŞVURU İÇİN SON GÜN
 
Söz konusu kanundan daha fazla hak sahibinin faydalanabilmesi adına yapılan son yasal düzenlemeyle birlikte 2B alanlarında bulunan taşınmazların satışında konuşan Kurum, süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler için 6 ay ek başvuru ve ödeme süresi verildiğini belirterek, ek başvuru ve ödeme süresinin 30 Kasım'da sona ereceğini bildirdi.
 
128 BİN VATANDAŞIN YARARLANMASI BEKLENİYOR
 
Kurum, bu son düzenlemeden, süresi içinde başvurmayan 63 bin kişi, bedeli süresi içinde ödemeyen 53 bin kişi, ikiden fazla taksitini vadesinde ödemeyen 12 bin kişi olmak üzere, 128 bin vatandaşın yararlanmasını beklediklerini ifade etti.
 
65 BİN HAK SAHİBİNE BİLGİLENDİRME YAPILDI
 
Daha fazla vatandaşın mülkiyet sorununun çözüme kavuşturulmasını amaçlayan bu yasal düzenlemeye ilişkin hak sahibi vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Bakan Kurum, ödeme sürelerini kaçıran 65 bin hak sahibine SMS, afiş, telefon, mahalli toplantı ve tebligat yöntemleriyle bilgilendirmede bulunulduğunu açıkladı.
 
30 KASIM’A KADAR ÖDEMELERİ YAPIN
 
Kurum, süresi içinde işlem yaptırmayan hak sahiplerinin başvuruda bulunmalarına ilişkin bilgilendirme çalışmalarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerince muhtarlıklarla yapılan toplantılar aracılığıyla hızla devam ettiğini vurgulayarak, vatandaşların bu düzenlemeden yararlanabilmeleri için son başvuru süresi olan 30 Kasım 2018 tarihinden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine gelerek başvurularını ve ödemelerini yapmaya davet etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol