kapat ikonu

28 ülkede dünyaya laboratuvar kuruyorlar

2001’de Eskişehir'de 7 kişiyle kurulan firma, bugün üç kıtada 28 ülkede anahtar teslim laboratuvarlar hazırlıyor.

  • Şirketler
  • 12 Kasım 2018 09:33
  • Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 09:47
Eskişehir'de 2001’de 500 metrekarelik alanda ilk etapta 7 kişilik ekiple faaliyetlerine başlayan firma, tasarım, üretim, yazılım, otomasyon gibi alanlarda da tamamen yerli üretimle çalışmalarını sürdürerek bugün pek çok ülkede laboratuvar kurulumu yapıyor.
 
Eskişehir Baksan Sanayi Sitesi'ndeki Hedef Eğitim Araçları firması, uluslararası alandaki rakiplerinin kalite standardını yakaladı, avantajlı fiyatı sayesinde yurt dışında tercih edilir hâle geldi.
 
ÜLKEDEKİ BÜTÜN LABORATUVAR DONANIMLARINA TALİP OLDU
 
2001 yılında 500 metrekarelik alanda kurulan firmada ilk etapta okul sıraları ve mobilyalar üretiliyordu. Türkiye'de laboratuvar sektöründeki boşluğu görüp, 2002 yılından itibaren bu yönde üretim yapmaya başlayan firma, ülkedeki bütün üniversitelerin laboratuvar donanımlarına talip oldu.
 
Bakanlıklardaki, fabrikalardaki, hastanelerdeki laboratuvarların kurulumlarını gerçekleştirmeye de başlayan firma, kısa sürede Türkiye’de sektörün lideri oldu. Firmanın genel müdürü Şakir Çelik, kendilerinden önce modern laboratuvar yapan firmanın olmadığını söyleyerek, bütün ürünlerin ithal olarak geldiğini anlattı. Çelik, bu sektörü Türkiye’de yapmak için dünyanın birçok yerinde bulunan laboratuvarları gezdiklerini ifade etti.
 
 
28 ÜLKEYE LABORATUVAR KURULDU
 
Firma, 2005’te gerekli belgeleri alarak, dünyaya laboratuvar ihraç etmeye başladı. Avrupa, Asya ve Afrika'daki 28 ülkeye laboratuvar kuruldu. Afrika'da Angola ve Uganda'ya, Mısır'a, Libya'ya, Irak'a bu alanda firmanın yaptığı laboratuvarlar faaliyete geçti. Libya'daki bütün kriminal laboratuvarların kendileri tarafından yapıldığını dile getiren Çelik, Türkmenistan'daki bütün modern laboratuvarların da kendi eserleri olduğunu savundu.
 
2014’TE TÜRKİYE’DE İHRACATTA ÜÇÜNCÜ OLDU
 
Tunus, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Avrupa'daki pek çok ülkeye de laboratuvar kurumumu gerçekleştiren firma, ‘’Hedlab’’ markasını dünyada tanıtmayı başardı. Firma ayrıca daha önce ithal olarak gelen laboratuvar malzemelerinin de önüne geçerek hem ihracata katkı sundu hem de 2014 yılında Türkiye’de ihracatta üçüncü oldu.
 
 
ÜRETİM TAMAMEN YERLİ
 
11 kişilik ekiple yapılan tasarımlarının tamamen yerli olduğunu kaydeden Çelik, laboratuvar donanımlarının üretiminde ise 110 kişilik ekibin çalıştığını açıkladı. Üretimi tamamen fabrikada yaptıktan sonra montaj ekibinin ilgili ülkeye giderek laboratuvarın kurulumunu gerçekleştirdiğini belirten Çelik, tasarım, üretim, yazılım, otomasyon gibi süreçlerde bile tamamen yerli üretimin yapıldığına dikkati çekti.
 
Çelik, yurt dışındaki rakiplere göre fiyat avantajlarının olduğunu ileri sürerek, aynı kaliteyi daha uygun fiyat ile yaptıkları için tercih edildiklerini anlattı. İhracattaki paylarını daha çok artırmayı hedeflediklerini belirten Çelik, cari açığın kapanmasına katkıda bulunmak istediklerini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol