kapat ikonu

25 metrekarelik atölyeden 7 milyon TL ciro

Çanakkale'nin Yenice ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde geçen sene üretimine başlanan 22 çeşit temizlik ürününden yaklaşık 7 milyon TL'lik ciro elde edildi.

  • Gündem
  • 02 Şubat 2019 16:02
  • Son Güncelleme: 02 Şubat 2019 16:04
Gazetecilere konuşan Yenice Kaymakamı Ahmet Başer, meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin bu üretim başarısını çok önemsediklerini ifade ederek, okulda 22 çeşit temizlik ürününün küçük bir sınıfta büyük bir özveriyle üretildiğini bildirdi.
 
HEM BÖLGE HEM DE ÜLKE AÇISINDAN ÖRNEK BİR ÇALIŞMA
 
Bunun hem bölge hem de ülke açısından örnek teşkil edecek bir çalışma olduğunu dile getiren Başer, buradaki idarecilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin canla başla çalıştığını belirterek, burada üretilen ürünlerin ülke çapında anlaşma yapılan özel ve kamu kurumlarına sevk edildiğini açıkladı. Başer, yaklaşık 50 civarında kurumun bu ürünleri tükettiği bilgisini paylaşarak, okuldaki üretimin çok kısıtlı imkânlarla başladığını anımsatarak, okul idarecilerinin ve öğretmenlerin özverili çalışmalarına kendilerinin de destek olduklarını anlattı.
 
ÜRETİM FAALİYETLERİ YENİ YERDE SÜRDÜRÜLECEK
 
Mevcut üretimin artırılması, daha geniş ve daha steril ortamlarda yapılabilmesi adına GMKA'dan 700 bin TL’lik bir proje desteği aldıklarına işaret eden Başer, bu vesileyle ilk etapta makine ve ekipmanın yerleştirilebileceği atölyelerin yapımını gerçekleştireceklerini kaydederek, İl Özel İdaresinin de desteğiyle okul bahçesinde bulunan boş alanda bu inşaata başladıklarını ilan etti. Başer, kısa süre içinde bu inşaat çalışmalarını tamamlayıp üretim faaliyetlerinin yeni yerde sürdürüleceğinin müjdesini verdi.
 
2018’DE 7 MİLYAR TL CİRO
 
Başer, satışı yapılan ürünlerden elde edilen paralarla öğrencilere maddi destekte bulunulduğuna dikkati çekerek, ayrıca öğrencilerin burada öğrenirken üretmeyi pratik anlamda öğrendiğini vurguladı. Netice itibarıyla küçücük bir alanda üretilen ürünler ile ortaya böyle güzel sonuçlar çıktığını söyleyen Başer, okulun 2018 yılında, yani bir yıllık periyotta 7 milyon TL ciro elde ettiğini belirterek. bunun çok ciddi bir rakam olduğunu savundu.
 
AR-GE ÇALIŞMALARI 2017 YILI SONU İTİBARIYLA BAŞLADI
 
Yenice Millî Eğitim Müdürü İsmail Baykal da okulun Kimya Teknolojisi Bölümü’nce elde edilen ürünler için Ar-Ge çalışmalarına 2017 yılı sonu itibarıyla başladıklarını anımsatarak, bununla beraber hızlı bir sürece girildiğini, döner sermaye işletmesinin kurulmasıyla birlikte üretim aşaması için ilk adımın atıldığını bildirdi.
 
İda Kimya'nın, ülkenin değişik yerlerine temizlik ürünü satabilen bir tesis hâline geldiğini aktaran Baykal, burada üretilen ürünlerin devlet kurumlarına, kamu kurumlarına, özel sektöre gönderildiğini açıklayarak, okul idarecilerinin ve öğretmenlerin bu süreçte çok yoğun çalıştığının altını çizdi. Başer, ortaya çok başarılı bir iş çıktığını öne sürerek, bu üretim sürecinde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'dan, Yenice Kaymakamı Ahmet Başer'den ve Belediye Başkanı Veysel Acar'dan çok önemli destek aldıklarını kaydetti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol