kapat ikonu

'24 bin Türk lirası aylıkla Türkiye'ye geri dön' çağrısı

Türkiye'ye gelecek araştırmacılara 1 milyon Türk lirası başlangıç ödeneği ve aylık 24 bin TL burs verileceği öğrenildi.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 12:22
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 12:40
Tersine beyin göçünü hızlandırma programı kapsamında, Türkiye'ye gelecek araştırmacılara 1 milyon Türk lirası başlangıç ödeneği ile aylık 24 bin Türk lirası burs ödenecek. Programın yurt dışındaki Türk vatandaşlarının yanında yabancı uyruklu araştırmacıları da kapsayacağı öğrenilirken, 8 farklı alanda teşvikler sunacağı kaydedildi. Öte yandan genç araştırmacılar için 500 bin Türk lirası, deneyimli araştırmacılar için 1 milyon Türk lirasının araştırmacılara aracılık yapacak kuruma aktarılacağının altı çizildi
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, beyin göçünü tersine çevirmede hızlandırma programı kapsamında Türkiye’ye gelerek araştırma yapacaklara 1 milyon Türk lirası başlangıç ödeneği ile aylık 24 bin Türk lirası burs ücretinin verileceğini söyledi.
 
PROGRAM DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
 
Türkiye'den beyin göçünü tersine çevirmek amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde devam ettirilen ‘’Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı’’, ‘’Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’’na dönüştürüldü.
 
8 FARKLI ALANDA TEŞVİKLER SUNULACAK
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da programın ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Bu kapsamda programın hem yurt dışındaki Türk vatandaşlarını hem de yabancı uyruklu araştırmacıları da kapsayacağı ve ayrıca 8 farklı alanda teşvikler sunacağı aktarıldı.
 
BAŞLANGIÇ ÜCRETİ ARAŞTIRMACILARA VERİLMEYECEK
 
Araştırmacı başlangıç paketi genç araştırmacılar için 500 bin Türk lirası, deneyimli araştırmacılar için 1 milyon Türk lirası olacağı belirtilirken, bu paraların araştırmacılara değil, araştırmacıya ev sahipliği yapacak kuruma aktarılacağı ifade edildi. Öte yandan bu kuruma 720 bin Türk lirasına kadar araştırma desteği verilebilecekken, bunların yanı sıra ayda 3 bin 750 Türk lirasının da yönetim ve idari maliyetler ödeneği olarak aktarılacağı anlaşıldı.
 
ARAŞTIRMACILARA 20 BİN TÜRK LİRASI
 
Araştırmacıların aylık yaşam giderlerine yönelik burs, genç araştırmacılar için 20 bin Türk lirası, deneyimli araştırmacılar için de 24 bin Türk lirası olacak. Bu burslar ise araştırmacının kendisine verilecek. Desteklerin eş ve çocukları da kapsayacağı dile getirilirken, araştırmacıların aile yaşam gideri bursu olarak da 2 bin 250 Türk lirası artı eş ve çocuklar için de sigorta ve yol destekleri karşılanacak.
 
ARAŞTIRMA EKİBİNE GİREN ÖĞRENCİLERE 4 BİN 500 TÜRK LİRASI BURS
 
Bunun yanında Türkiye'ye gelen araştırmacıların kendi ekiplerini kurabilmeleri adına her türlü kolaylık sağlanacak ve ekibe giren doktora öğrencilerine aylık 4 bin 500 Türk lirası burs verilecek. Son olarak da her ekip için burs verilecek öğrenci sayısı 5’le sınırlandırılacak.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol