kapat ikonu

222 ülke Türk makinelerini kullanıyor

2018’in 11 ayı itibarıyla ihracatını 15,7 milyar dolara çıkaran makine sektöründe, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,8 ihracat artışı yaşandı.

Makine İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) elde edilen verilere göre, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10’undan fazlasını gerçekleştiren makine sektörü, yılın ilk 11 ayı sonunda 15,7 milyar dolar ihracata katkıda bulundu.
 
CARİ FAZLAYA DAHA ÇOK KATKI VERMEK İÇİN ÇALIŞILIYOR
 
MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makine sektörünün Türkiye ekonomisinde ve dış ticaret açığının daha da azalması yönünde önemli fırsatlar barındırdığını ileri sürerek, makine ihracatında sağlanan istikrarlı ve hızlı artışın, ürünlerde yaşanan teknolojik ilerlemenin önemli bir göstergesi olduğunu savundu. Yapılan çalışmalarla ihracatın ithalatı karşılama oranını daha da artırmak istediklerini bildiren Karavelioğlu, cari fazlaya daha çok katkı vermek için çalıştıklarını söyledi.
 
YURT DIŞINDAKİ BAŞARININ YURT İÇİNDE DE KALICI OLMASI HEDEFLENİYOR
 
Ancak makine dış ticaretinde hiç hak edilmeyen 10 milyar dolarlık açığı kapatmanın, sadece ihracatçının değil her kesimden üreticinin önceliği olması gerektiğini vurgulayan Karavelioğlu, serbest bölgeler dâhil 222 ülkeye ihracat yapan sektörün yurt dışındaki başarısını, artan yerli makine kullanımıyla birlikte yurt içinde de kalıcı kılmayı hedeflediklerini belirtti.
 
28 MİLYAR DOLARLIK MAKİNE İTHALATI EKONOMİYE BÜYÜK AĞIRLIK GETİRDİ
 
Karavelioğlu, yurt içindeki ileri teknolojili makine talebine yanıt verebilecek güçte olduklarını öne sürerek, Türkiye’nin 2017 yılında 28 milyar dolar makine ithalatı gerçekleştirmesinin, ekonomiye büyük bir ağırlık getirdiğine işaret etti.
 
YATIRIM TEŞVİKLERİNİN DOĞRU KONUMLANDIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ
 
Yıllık bazda bakıldığında, büro makinelerinden 2,6 milyar dolar, motorlardan 2,5 milyar dolar, pompa ve kompresörlerden 1,3 milyar dolar cari açık verildiğini anımsatan Karavelioğlu, aynı şekilde iş makinelerinden 1,1 milyar dolar, takım tezgâhları ile tekstil ve konfeksiyon makinelerinden de 1’er milyar dolar açığın oluştuğunu ifade etti. Karavelioğlu, bu alt sektörlerin tamamında, çok nitelikli ürünler ürettiklerine dikkati çekerek, devletin yerli üretimi kararlı biçimde desteklemesiyle kapanmaya başlayan makas açısından, yatırım teşviklerinin doğru konumlandırılmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.
 
YERLİ MAKİNA KULLANIMI İLE KAYNAKLAR YERLİ TEKNOLOJİYE AKACAK
 
Karavelioğlu, ithal marka düşkünlüğü olan sanayicilerin, bütün dünyanın takdirini kazanmış yerli makinaları kullanmaya başlaması ile kaynakların dışarıya değil yerli teknolojiye akacağını anlatarak, Türk makinelerinin bilinirliğini arttırmak üzere uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürdüklerini, ihracat artışında kalite kadar önemli bir unsurun da etkin pazarlama ve tanıtım olduğunu dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol