kapat ikonu

22 milyar dolar seviyesinde hizmet ticareti fazlası elde edildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 22 milyar dolar seviyesinde hizmet ticareti fazlası elde edildiğini açıkladı.

  • Sektörel
  • 22 Aralık 2018 09:48
  • Son Güncelleme: 22 Aralık 2018 09:57
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla yürüttüğü "Türkiye'nin 500 Büyük İhracatçısı" ödül töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılının ocak-ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yaklaşık yüzde 22 oranında artışla 22 milyar dolar seviyesinde hizmet ticareti fazlası elde edildiğini duyurdu.
 
TÜRKİYE HİZMET TİCARETİNDE DE ADINI DUYURDU
 
Pekcan, Türkiye’nin küresel arenada mal ticaretinde olduğu kadar hizmet ticaretinde de adını duyurduğunu dile getirerek, dünyanın dört bir köşesine artık sadece ürünlerin değil, müteahhitlik hizmetleri, yazılımlar, diziler, sinema filmleri, sağlık hizmetleri ve kültür ihracatının gerçekleştiğini aktardı.
 
HİZMET İHRACATI TÜRK EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SUNDU
 
Türkiye’nin 1984 yılında dünyaya hizmet ihracatı ile açılırken 1 milyar dolar civarında hizmet ihracatı fazlası verdiğini hatırlatan Ruhsar Pekcan, hizmet ihracatının yıllarca Türkiye ekonomisinin gelişmesine büyük katkılar sunduğunu vurgulayarak, ülkenin hizmet ihracatı fazlasının 2002’ye gelindiğinde 7,9 milyar dolara dayandığını bildirdi.
 
HİZMET FAZLASINI 3 KATINA ÇIKARMA HEDEFİ
 
Bakan Pekcan, aradan geçen süre zarfında turizm ve ulaştırma alanındaki büyük başarılarla hizmet ihracatı fazlasının, 2017 yılında 2002 yılındakinin yaklaşık 3 katına çıkarak 20 milyar dolara ulaştığını anlatarak, şimdi ise bunun 3 katına çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti. Pekcan, burada elde edilen döviz gelirlerinin, cari açıkla mücadelede de en güçlü araçlarından biri hâline geldiğini savundu.
 
TÜRKİYE 22 MİLYAR DOLAR HİZMET TİCARETİ FAZLASI ELDE ETTİ
 
Türkiye’nin 2017'de 43,7 milyar dolar ile dünyada en çok hizmet ihracatı yapan 29. ülke hâline geldiğine işaret eden Pekcan, Türkiye’nin hizmet ihracatında kısa sürede önce ilk 20’ye, sonra da ilk 10’a rahatlıkla girebilecek potansiyelde olduğunu öne sürerek, 2018 yılının ocak-ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yaklaşık yüzde 22 oranında artışla 22 milyar dolar seviyesinde hizmet ticareti fazlası elde edildiğini kaydetti.
 
TÜRKİYE ZAMANINDA YAPTIĞI DOĞRU HAMLELERLE DÜNYADA İLK 10’A GİRDİ
 
1980’li yılların Türkiye'nin mal ihracatında tekstil-konfeksiyonla, hizmet sektöründe ise turizmle dünya sahnesine çıktığı yıllar olduğunu hatırlatan Pekcan, o dönemde Türkiye'nin, zamanın küresel anlamda doğru sektörlerini belirlediğini ileri sürerek, doğru bir vizyonla ve kararlılıkla cesur hamleler yaptığını, ülkenin böylece tekstil ve turizmde dünyada ilk 10’a girdiğini belirtti.
 
Pekcan, söz konusu iki sektörün bugünlerde küresel bazda liderliğe oynadığının altını çizerek, şimdi ise küresel ekonominin kanununu yenilikçi teknolojilerin yazdığını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol