kapat ikonu

205 bin kişi için istihdam planlanıyor

9 ayda verilen 4 bin 730 yatırım teşvik belgesinin 117 milyar liralık sabit yatırıma dönüşmesiyle, 205 bin kişinin istihdamının planlandığı bildirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 9 ayda verilen 4 bin 730 yatırım teşvik belgesinin 117 milyar Türk liralık sabit yatırıma dönüşmesiyle birlikte, 205 bin kişinin istihdamının planlandığını açıkladı. Bakan Varank, Türkiye’nin otomobili projesinin ilk prototipinin de 2019’da üretileceğini anımsattı.
 
Sanayideki ara malı ithalatını azaltmak üzere uçtan uca Yerlileşme Programı'nı yakında ilan edeceklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmanın amaçlandığı vurgulayarak, bu doğrultuda sanayide girdileri yerlileştirirken, odak alanlarda da geleceğin teknolojilerinin Ar-Ge'sinin yapılacağından bahsetti.
 
DÖVİZDEKİ SALDIRILARA RAĞMEN SANAYİ ÜRETİMİNDE YÜZDE 6,6’LIK ARTIŞ
 
Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda döviz kurundaki saldırıların ve dışsal şokların en yoğun olduğu ağustos ayında, sanayi üretim verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini hatırlatarak, yılın 8 ayı itibarıyla geçen yıla göre ortalama yüzde 6,6'lık sanayi üretimi artışı gözlemlediklerini duyurdu.
 
YERLİ MALINA YÜZDE 15 FİYAT AVANTAJI ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
 
Varank, kamu mal alımı ihalelerinde yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde yerli malına yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hâle getirildiğini aktararak, güncel yerli ürün listelerinin Kamu İhale Kurumu tarafından yayımlandığını ve sanayi iş birliği projelerinin hayata geçirildiğini anlattı.
 
TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİN İLK PROTOTİP 2019’DA ÜRETİLECEK
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve özel sektörün 5 büyük firmasıyla kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Varank, sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO’nun görevlendirildiğini, oluşturulan uzman kadronun da her geçen gün büyüdüğünü dile getirdi. Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacağını ileri sürerek, girişim grubunun 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedeflediğini kaydetti.
 
205 BİN İSTİHDAM BEKLENTİSİ
 
2018 yılı yatırım teşvik istatistiklerine de değinen Bakan Mustafa Varank, 2018’in ilk 9 ayı itibarıyla yeni veya ilave yatırımlar için 4 bin 730 yatırım teşvik belgesinin düzenlendiğine işaret ederek, bu belgeler kapsamında önümüzdeki dönemde 117 milyar Türk lirası tutarında sabit yatırım yapılması ve 205 bin kişilik istihdam oluşturulmasının beklendiğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol