kapat ikonu

2020 yılında 1 milyon Hintli turist hedefi var

Türkiye’de yapılan Hint düğünlerinde ortalama 1,5 ila 5 milyon dolar arasında harcama yapılırken, 2020’de 1 milyon Hintli turist hedefleniyor.

  • Sektörel
  • 20 Kasım 2018 09:45
  • Son Güncelleme: 20 Kasım 2018 09:56
Türkiye'de yapılan Hint düğünlerinde ortalama 1,5 ila 5 milyon dolar arasında harcama yapıldığı bilgisini paylaşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, 2020 yılında 1 milyon Hintli turistin hedeflendiğini bildirdi.
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Workshop Travelshop tarafından düzenlenen "B2B Luxury MICE Workshop" toplantısında yaptığı konuşmasında Türkiye'de yapılan Hint düğünlerinde ortalama 1,5 ila 5 milyon dolar arasında harcama yapıldığını ifade etti.
 
YILIN 9 AYINDA HİNDİSTAN’DAN GELEN TURİST SAYISINDA ARTIŞ YAŞANDI
 
Düğün ile seyahati birleştiren bu organizasyonların Türkiye ekonomisine ciddi miktarda döviz katkısı sağladığını belirten Bağlıkaya, yılın 9 ayında Hindistan'dan gelen turist sayısında yüzde 84 artış yaşandığını söyledi.
 
Bağlıkaya, ağırlıklı Hindistan olmak üzere değişik ülkelerden gelen toplam 200 tur operatörüyle beraber çalıştıklarını anlatarak, bu operatörlerin kendi ülkelerinin önemli potansiyellerini diğer ülkelerdeki etkinlikler ve düğün organizasyonlarına götüren acenteler olduğunu öne sürdü. Burada misafirlerin ağırlandığını aktaran Bağlıkaya, Türkiye'nin o pazarlarda neler sunabileceğini göstermek için bu etkinliğin düzenlendiğini kaydetti.
 
2020’DE 1 MİLYON TURİST HEDEFLENİYOR
 
Yarından itibaren tur operatörlerinin Türkiye'nin değişik yerlerine seyahat edeceklerine dikkati çeken Bağlıkaya, Kapodakya, İzmir, Bodrum, Çanakkale ve Orta Karadeniz'e gruplar hâlinde seyahatlerin olacağını, dolasıyla önümüzdeki sezon bu etkinlikleri Türkiye'ye daha fazla ne kadar getirilebilir diye profesyoneller arasında görüşme ortamının hazırlandığını açıkladı. Bağlıkaya, etkinlikte 50'ye yakın ülkenin olduğunu, ağırlıklı olarak Hindistan’ın bulunduğunu, bu etkinlikte düğün ve şirketlerdeki kişilerin motivasyon toplantılarını yapmak için ayrı bir segment ile ilgili çalışmaların yapıldığından bahsederek, 2020 yılında 1 milyon Hintli turistin hedeflendiğini yineledi.
 
100 MİLYON DOLARDAN FAZLA YILLIK CİRO
 
Etkinlik ile 50'yi aşkın ülkeden 200'den fazla tur operatörünün bir araya geldiğinin altını çizen WorkShop TravelShop ve TravelShop Türkiye Genel Müdürü Murtaza Kalender, şu anda gelen tur operatörlerinin yıllık cirosunun 100 milyon dolardan fazla olduğunu ileri sürdü. Kalender, bu operatörlerin 100 milyondan fazla insanı da yurt dışına yolladığını, yüzde 60'ının düğün planlayıcısı olduğunu, şu anda düğünü olup, otelleri görmek isteyen firmaların da olduğunu dile getirerek, Türkiye'yi; Hindistan ve Asya pazarında çok cazip gördüklerini savundu.
 
YILDA 20 DÜĞÜN HAYAL DEĞİL
 
Doğa, kültür, tarih gibi turistlerin yurt dışında bulamadığı birçok şeyin Türkiye'de olduğunu vurgulayan Kalender, Çin’e uygulanan e-visa uygulamasının Hindistan’a da uygulanması durumunda 2020’de 1 milyon Hintlinin Türkiye’ye gelebileceğine işaret etti. Kallender, bir yıl içerisinde 20 düğünün hayal olmayacağını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol