kapat ikonu

2020 Asgari ücret ne kadar olacak? İşte işçilerin istediği ücret

Geçen yıl sıkı bir pazarlıkla istedikleri ücrete yakın bir zam alan işçiler, asgari ücretin 2020 yılında 3 bin TL olmasını istiyor.

  • Gündem
  • 11 Ekim 2019 14:25
  • Son Güncelleme: 11 Ekim 2019 14:28

Hükümet ile işçi ve işveren arasında bu sene kıran kırana geçen asgari ücret görüşmeleri sonunda herkes memnun oldu. Vatandaşlar 2020 yılında asgari ücretin 3000 TL olup olmayacağını merak ediyor.

Teklif 3 bin TL olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2020 yılının ücretlerini açıklayacak. Milyonlarca işçi yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Konuyla ilgili ilk kez açıklama geldi.

İşçi Dayanışma Grubu isimi topluluk işçilere bu yıl verilecek asgari ücret teklifinin 3000 TL olması gerektiğini vurguladı. Grubun yaptığı açıklamada, ülkenin ekonomik sıkıntıda olduğu, enflasyon nedeni ile alım gücünün azaldığı, hayat pahalılığı ile alım gücünün yüzde 50 oranında düştüğü bu nedenle işçilere yapılacak zammın da yüzde 50 olması gerektiği ifade edildi.

Asgari ücret yoksulluk sınırında

Evli ve asgari ücretle geçinen bir ailenin ekonomik zorluklarla iç içe olduğunu dile getiren grup sözcüsü, şu an verilen asgari ücretin yoksulluk sınırının da altında olduğunu söyledi. Geçen yıl verilen teklife yakın bir zam aldıklarını belirten grup sözcüsü, bu yıl da aynısını hak ettiklerini söyledi.

Hükümetin aralık ayında 2020 asgari ücret zammı açıklayacağı bekleniyor. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken vatandaş asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu?

Etiketler
Esnaf kredisi veren bankalar hangileridir? Esnaf kredisi çekerken gerekli belgeler nelerdir?Esnaf kredisi veren bankalar hangileridir? Esnaf kredisi çekerken gerekli belgeler nelerdir?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol