kapat ikonu

2019'da yabancı turist sayısının 50 milyonu aşması bekleniyor

TÜROFED Başkanı Ayık, ‘’Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının 2019’da 50 milyon kişiyi aşmasını bekliyoruz’’ dedi.

2018 yılında yabancı ziyaretçi sayısındaki artışın sektörün beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2015 ve 2016'nın sektör için kriz yılları olduğunu, 2017 yılında ise önemli bir geri dönüş gerçekleştiğini aktardı. Ayık, bunun da Türkiye’nin ne kadar güçlü bir turizm ülkesi olduğunun göstergesi olduğunu ileri sürerek, gerçek anlamda büyümenin 2018’de yakalandığını savundu.
 
BU YIL SONU 40 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKILACAK
 
Ayık, Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında bu sene geçen yıla göre yüzde 20'nin üzerinde artış yaşandığını belirterek, yılın sonunda yaklaşık 40 milyonun üzerinde yabancı ziyaretçi sayısına ulaşılacağı bilgisini paylaştı.
 
2019 YILINDA 50 MİLYON ZİYARETÇİ SAYISINA ULAŞILACAK
 
Bunun da tüm yılların rekoru olacağına dikkati çeken Ayık, 2014 yılında 40 milyon bandında olunduğunu, ilk defa 2018 yılında 40 milyon bandının üzerine çıkılacağını anlattı. Ayık, krizli 2 yıl yaşanmasaydı, şu günlerde Türkiye için çok rahat 50 milyon rakamının telaffuz edileceğinden bahsederek, 2019 yılında bunun gerçekleşeceğini öne sürdü.
 
ORTA AVRUPA PAZARININ TAMAMINDA CİDDİ GERİ DÖNÜŞ VAR
 
Ayık, 2019 yılı için erken rezervasyon rakamlarının çok iyi gittiğini ifade ederek, geçen haftalarda dünyadaki en önemli turizm fuarlarından biri olan Londra'daki WTM Uluslararası Turizm Fuarı'na katıldıklarını, oradan gelen verilerin kendilerini son derece umutlandırdığını bildirdi. Sadece İngiliz pazarının değil diğer kaynak pazarlardan da ciddi geri dönüşler olduğuna işaret eden Ayık, başta Almanya olmak üzere Orta Avrupa pazarının tamamında ciddi bir geri dönüş olduğunu vurguladı.
 
50 MİLYON RAKAMI GÖRÜLEBİLİR
 
Ayık, uzun yıllardır sesi çıkmayan İtalya pazarında bile yavaş yavaş hareketlerin başladığını, bunun da 2019 yılının son derece verimli bir yıl olacağının göstergesi olduğunu dile getirerek, Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında 2019 yılında da bir büyümenin gerçekleşeceğini ve 50 milyon rakamının görülebileceğinin altını çizdi.
 
ANTALYA’YA GELEN YABANCI ZİYARETÇİ SAYISINDA YÜZDE 30 BÜYÜME
 
TÜROFED Başkanı Ayık, Antalya'da her zaman olduğu gibi turizmde Türkiye'nin üzerinde büyüme gerçekleştiğini anımsatarak, şu ana kadar kente gelen yabancı ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 büyüme görüldüğünü duyurdu.
 
ANTALYA 15 MİLYON RAKAMINI YAKALAYACAK
 
Bu yılın sonuna kadar Antalya'ya gelen yabancı ziyaretçi sayısının 13-13,5 milyon bandına ulaşacağı söyleyen Ayık, 2019'da da Antalya’nın emin adımlarla devam edeceğini ve yine bir çift haneli büyüme gerçekleştirip 15 milyon rakamını yakalayacağını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol