kapat ikonu

2019’da Türkiye-ABD ticari ilişkileri artacak

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Akat, 2019 yılında Türkiye-ABD ticari ilişkilerinin artacağını savunarak, Türkiye’nin ABD için güvenli bir yatırım merkezi olacağını aktardı.

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, 2018'in, ABD ile Türkiye ilişkileri açısından kolay bir yıl olmadığını ifade ederek, önlerine çıkan önce vize, daha sonra da rahip Brunson krizlerinin ustalıkla atlatıldığını öne sürdü.
 
Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkiler, sermaye hareketleri ve yatırımların karşılıklı olarak büyük bir potansiyel taşıdığını dile getiren Akat, ABD'nin uçsuz bucaksız bir pazar olduğunu kaydetti. Akat, Türkiye'nin ABD'ye ihracatının 8 milyar dolar civarında olduğunu bildirerek, Türkiye'nin ABD'den 3,5 milyar dolar değerinde Patriot hava ve füze savunma sistemleri alacağını hatırlattı.
 
TÜRKİYE, ÇİN’E UYGULANAN YAPTIRIMLARI EN İYİ SEVİYEDE KULLANABİLECEK ÜLKE
 
ABD'nin Çin'e olan yaptırımlarına işaret eden Akat, ABD'nin Çin mallarına karşı gümrük duvarlarını yükseltmesinin, Türkiye için fırsatlara açık bir ticaret ortamı oluşturduğunu ifade ederek, Türkiye’nin bu yaptırımları en iyi seviyede kullanabilecek durumda olan ülke olduğunu ileri sürdü.
 
YATIRIMCILARIN GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞLARI VAR
 
Akat, ABD'li yatırımcıların Çin'de de üretim yapıp bu ürünleri ABD pazarına sunduğunu, şu anda bu yatırımcıların lokasyonlarını değiştirme durumuna geldiğini anımsatarak, ondan dolayı güvenli liman arayışları olduğunu vurguladı. Türkiye’nin bu noktadaki şansını çok iyi değerlendirmesi gerektiğine değinen Akat, firmaların ABD'de şirket kurmadan sadece ürünleri depolara göndermek suretiyle Amazon e-ticaret sitesine verebildiğini ve ürünlerini 600 dolara kadar vergisiz piyasaya sürme şansı bulabildiğini anlattı. Akat, bunun KOBİ'ler veya KOBİ altı firmalar için çok büyük bir fırsat olduğunu belirterek, özellikle gıda, tarım ve tekstil sektörlerinde bir ivme görüldüğünü bildirdi.
 
TÜRKİYE DE ABD’YE İHRACATINI ARTIRACAK
 
Akat, 2019’da Türkiye ile ABD’nin ticari ilişkilerini karşılıklı olarak artıracağının altını çizerek, sinyallerin bu yönde artışa işaret ettiğini vurguladı. Türkiye’nin ABD için güvenli bir yatırım merkezi olacağını savunan Akat, Türkiye'nin de ABD'ye ihracatının artacağına dikkati çekerek, Türkiye'nin ABD için güvenli bir yatırım merkezi olacağını, Türkiye'nin de ABD'ye ihracatını artıracağını söyledi.
 
TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ TEKRAR HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GELECEK
 
ABD'ye ihracatın artmasının, tüm ekonomisine ve dış ticarete muazzam katkı sağlayacağını öne süren Akat, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı Suriye'den çekilme kararının da, ikili ilişkiler bakımından olumlu olacağını açıklayarak, iki ülke arasında yakın dönem içerisinde yaşanan tansiyonun daha da düşeceğini ve ilişkilerinin yeniden hak ettiği düzeye geleceğini kaydetti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol