kapat ikonu

2019 Yılı Para ve Kur Politikası metni yayınlandı

Merkez Bankası “2019 Yılı Para ve Kur Politikası” metnini kamuoyuyla paylaştı.

  • Finans
  • 05 Aralık 2018 12:42
  • Son Güncelleme: 05 Aralık 2018 13:05
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “2019 Yılı Para ve Kur Politikası” metnini duyururken, söz konusu metinde para politikasının enflasyonu hedefe yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı bilgisi yer aldı.
 
DÖVİZ HAREKETLERİNDEKİ İSTİKRARSIZLAŞMAYA KAYITSIZ KALINMAYACAK
 
Ana hedefin fiyat istikrarı olmayı devam edeceği kaydedilen metinde 2019 yılı için 8 politika toplantısının planlandığı açıklandı. Nominal ve reel döviz kuru hedeflemesinin olmadığı vurgulanırken, bununla beraber döviz hareketlerindeki istikrarsızlaşmaya kayıtsız kalınmayacağına dikkati çekildi.
 
TCMB AÇIK PİYASA İŞLEMLERİ PORTFÖY BÜYÜKLÜĞÜ 18,9 MİLYAR TÜRK LİRASI OLACAK
 
Metinde bankanın ana fonlama aracı olarak haftalık repo ihalelerinin kalacağı bildirilirken, 2018 yılı için nominal 16 milyar Türk lirası olarak belirlenen TCMB Açık Piyasa İşlemleri portföy büyüklüğünün, ilave alım seçeneği saklı kalmak kaydıyla, 2019 yılında nominal 18,9 milyar Türk lirası olarak belirlendiği aktarıldı.
 
MALİ DİSİPLİN ENFLASYONLA MÜCADELE BAKIMINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
 
Enflasyon hedefinin yüzde 5 seviyesinde korunduğuna işaret edilirken, mali disiplinin enflasyonla mücadele bakımından büyük önem taşıdığı belirtildi. Bundan dolayı para politikası ile maliye politikası arasındaki eşgüdüm enflasyonla mücadele ve makroekonomik dengelenme bakımından büyük önem taşıdığı ifade edildi.
 
TCMB, FİYAT İSTİKRARI İÇİN POLİTİKA ARAÇLARINI KULLANACAK
 
38. Küresel para politikaları gelişmeleri, ticaret savaşlarına ilişkin endişeler ve gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk iştahındaki oynaklıkların 2019 yılı için yukarı yönlü risk unsurları arasında ön plana çıktığı savunuldu. TCMB’nin, 2019 yılında fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmayı sürdüreceği duyuruldu. Bankaların Türk lirası ve döviz likidite yönetimlerine katkıda bulunmak için TCMB’nin, 2018 yılında olduğu gibi piyasa şartları gereği dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir rol oynamaya devam edeceği bildirildi. Öte yandan TCMB’nin piyasa koşulları elverdiği müddetçe rezervleri artırma politikasını sürdüreceğinin altı çizildi.
 
39. bir hafta vadeli repo ihaleleri temel fonlama aracı olarak kullanılmasının sürdürüleceği duyurulu. Bu kapsamda, Türk lirası likidite yönetiminde; günlük repo ihale miktarı belirlenirken ikincil piyasa gecelik faiz oranları ortalamasının politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı civarında oluşması, kullanılan araçların para politikasının etkinliğini desteklemesi, uygulanan likidite yönetimi stratejisi ile uyumlu şekilde para piyasalarının etkin ve istikrarlı çalışması, ödeme sistemlerinin kesintisiz çalışmasının temini, operasyonel yapının piyasalardaki olağandışı gelişmelere karşı yeterli esnekliğe sahip olmasının hedefleneceği anlatıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol