kapat ikonu

2019 yılı asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücret ile ilgili son toplantısını tamamladı. Bakan Selçuk, 2019 yılı asgari ücret rakamını 2 bin 20 Türk lirası olarak açıkladı.

  • Gündem
  • 25 Aralık 2018 11:42
  • Son Güncelleme: 25 Aralık 2018 11:43
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından milyonların beklediği asgari ücret rakamı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretin 2019 yılında Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dâhil 2 bin 20 Türk lirası olarak uygulanacağını duyurdu.
 
Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretli, asgari geçim indirimi avantajı ile 2 bin 155 Türk lirası asgari ücret alacak.
 
TÜİK, ‘’2 BİN 213 TÜRK LİRASI 40 KURUŞ’’ OLMASINI ÖNERMİŞTİ
 
Geçtiğimiz hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonunun düzenlediği üçüncü toplantıda, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşan TÜİK, asgari ücreti "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 Türk lirası 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 Türk lirası 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 Türk lirası 40 kuruş olması gerektiğini paylaşmıştı.
 
TÜİK tarafından önerilen rakamların, işçi ve işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması açısından belirleyici oldu.
 
İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFI NE BEKLİYORDU?
 
Türk-İş, yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını istiyordu. Öte yandan, asgari ücret görüşmelerine 2 bin Türk lirasının üzerinde başlanılmasını, bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanı sıra refah payının da eklenmesini önermişti. Türk-iş, asgari ücretin vergi dışı tutulmasını da savunuyordu. Net ücrette 2 bin Türk lirasının altındaki her teklife kapılarını kapatmıştı.
 
TİSK’İN ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN DİKKAT EDİLMESİNİ İSTEDİĞİ ÖNERİLER
 
TİSK de yeni asgari ücret belirlenirken yatırımlar, hedef enflasyon, verimlilik, rekabet gücü ve işsizlikle mücadelenin dikkate alınmasının yanında, asgari ücret desteğinin arttırılarak sürdürülmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının önümüzdeki yıl için alınmaması yönünde talepte bulunmuştu. İşveren öte yandan SGK işveren desteğinin yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkartılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını bekliyordu.
 
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
 
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.
 
ASGARİ ÜCRET YÜZDE 26,05 ORANINDA ARTIRILDI
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı asgari ücretin yüzde 26,05 oranında artırıldığını belirterek, rakamın işçi ve işverenlerin oy birliği ile alındığını vurguladı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ise ücretin kabul edilebilir bir ücret olduğunu savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol