kapat ikonu

2019 turizm senesi olacak

TÜROFED Başkanı Ayık, turizmde gelir olarak önümüzdeki sene itibarıyla dünya ortalamasına yaklaşılacağını ve 2019’un turizm yılı olacağını ileri sürdü.

  • Sektörel
  • 10 Ocak 2019 12:38
  • Son Güncelleme: 10 Ocak 2019 12:46
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye’nin turizmde gelir olarak önümüzdeki seneden itibaren dünya ortalamasına yaklaşacağını ileri sürerek, 2019’un turizm yılı olacağını vurguladı.
 
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, gazetecilere yaptığı açıklamada 2018 yılında turist sayısının sektörün beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğine işaret ederek, 2019 yılı turizm sektörü ile ilgili beklentilerini paylaştı.
 
TÜRKİYE 2023’TE 70 MİLYON TURİSTİ RAHAT BİR ŞEKİLDE AĞIRLAYACAK
 
Ayık, 2017 ve 2018 yılında, turizmdeki kayıpları telafi ettiklerini öne sürerek, 2018’in Türkiye geneli ve Antalya için rekor sene olduğunun altını çizdi. Çift haneli büyümeyi gerçekleştirerek, tarihte ilk kez 45 milyonun üzerindeki rakamların görüleceğine işaret eden Ayık, 2023 yılında Türkiye’nin muhtemelen 60 ila 70 milyon arasındaki bir rakamı çok rahat şekilde ağırlayan dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olacağını söyledi.
 
2023 HEDEFLERİNİN GÜNCELLENMESİ GEREK
 
Turizm vizyonu kapsamında belirlenen 50 milyon turist hedefini bu yıl yakalayacaklarını ifade eden Ayık, turizmdeki hedefin 2023 yılından önce yakalanmış olacağını ileri sürerek, onun için 2023 hedefinin güncellenmesinin, 50 milyon hedefinin artmasının gerektiğini dile getirdi. Ayık, daha evvel açıklanan 50 milyon turist hedefinin 2019 yılında yakalanacağına dikkati çekerek, bundan ötürü 2023 yılı için yeni bir rakam, hedef belirlenmesini istedi.
 
50 MİLYON RAKAMI 2019’DA GÖRÜLECEK
 
Gelir olarak da önümüzdeki yıl itibarıyla dünya ortalamasına yaklaşılacağını savunan Ayık, 2019’un turizm yılı olacağını yineleyerek, mutlaka çift haneli büyümenin yaşanacağını ve Türkiye olarak 50 milyon rakamının 2019'da görüleceğini kaydetti.
 
FUARLAR TURİZM İÇİN ÖNEMLİ
 
Ayık, Antalya'da 16 Ocak'ta gerçekleşecek ‘’30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı’’ ile ‘’26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarının turizm açısından öneminden bahsederek, turizm sektörüne hizmet eden tedarikçilerin, gıda üreticilerinin fuarda bir araya geleceğini açıkladı.
 
İşletmeler olarak tadilat yapılacağını ve bir sonraki sezonda gıda teknolojisindeki gelişmelerin takip edilerek, buradan mal alımının gerçekleşeceğini söyleyen Ayık, fuarın turizme çok önemli katkısının olacağını aktararak, Antalya'ya gelen tedarikçi firmaların elemanlarının, katılımcı firmaların, Antalya kent merkezi ekonomisine etkilerinin olacağını ifade etti.
 
Ayık, sözlerinin sonunda da söz konusu iki fuarın Türkiye'deki organize edilen gıda ve otel ekipmanları fuarı içindeki en büyüğü olduğunu belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol