kapat ikonu

2019 'mevcut durumu koruma yılı' olarak görülüyor

Türkiyem-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş, ekonomideki gelişmelerin etkisiyle yem sektörü açısından 2019'un 'mevcut durumu koruma yılı' olmasının öngörüldüğünü söyledi.

  • Sektörel
  • 06 Şubat 2019 21:41
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2019 21:47
Gazetecilere konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, yem sektörünün son 30 senedir her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüğünü ifade ederek, sektördeki üretimin geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 7,7 yükselişle, 24,1 milyon tonluk üretim rakamına ulaştığını belirtti.
 
BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YEMİ ÜRETİMİ YÜZDE 65 ARTTI
 
Aynı dönemde kanatlı yem üretiminin yüzde 10’luk yükselişle 98 milyon tonu, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üretiminin ise yüzde 65’lik artışla 13,7 milyon tonu bulduğunu dile getiren Karakuş, 2017 yılına nazaran geçen sene görülen 1,7 milyon tonluk üretim artışının yarısının kanatlı, yarısının ise büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üretimlerindeki artıştan kaynaklandığını bildirerek, bu üretim artışının büyük bir kısmının kendi yemini üretenlerin kayıt altına girerek çalışmalarını Tarım ve Orman Bakanlığına bildirmesinin ardından olduğunu kaydetti.
 
2019, ‘MEVCUT DURUMU KORUMA YILI’ OLACAK
 
Ekonomideki gelişmelerin etkisiyle yem sektörü bakımından 2019 yılının 'mevcut durumu koruma yılı' olmasının öngörüldüğünü yineleyen Karakuş, bu sebeple sektör mensuplarının belirsizlikten kaynaklanan riskin azaltılması ve mevcut kaynakların korunması yönünde hareket etmesiyle 2019’un büyüme yerine daha durağan bir sene şeklinde geçeceğini ileri sürerek, yem maliyetlerini etkileyen en önemli unsurun ham madde fiyatları olduğunu savundu.
 
DÖVİZ KURUNDA YAŞANAN ARTIŞLAR YEM HAM MADDE FİYATLARININ ARTMASINA SEBEP OLDU
 
Karakuş, geçen yıl özellikle döviz kurunda meydana gelen ciddi artışlar ve dalgalanmaların, yem ham madde fiyatlarının geçen sene 2017 yılına nazaran yüzde 34 artmasına sebep olduğunu ileri sürerek, yem ham madde fiyatlarındaki en önemli artışın Eylül 2018 yılında görüldüğünü anlattı. Bu aydaki yem ham maddelerinin ortalama fiyatlarının 2018 yılı başına kıyasla yüzde 57 daha fazla gerçekleştiğini kaydeden Karakuş, yem ham madde fiyatlarının 2019 yılı başlangıcında da bir miktar arttığını, ancak fiyatlarda geçen yıla göre daha stabil bir seyir beklendiğine dikkati çekerek, hayvancılığın yaşadığı sorunların yem satışlarının gerilemesine neden olduğunu belirtti.
 
Bu sene de karma yem üretiminin geçen seneye nazaran bir miktar gerilemesinin muhtemel olduğunu ileri süren Karakuş, sektörün stok maliyetlerini, dolar riskini ve banka kredilerini azaltmaya çalışarak kendini koruma uğraşı içerisinde olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol