kapat ikonu

2019 daha yönetilebilir bir sene olacak

Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Özdeniz, 2019’un daha yönetilebilir ve kontrol edilebilir bir yıl olacağını savunarak, önümüzdeki yılın 2018'den daha iyi olacağını ileri sürdü.

Türkiye Finans Katılım Bankası Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Necati Özdeniz, bankacılık sektörünün ağustosta yaşanan sert döviz hareketi kaynaklı şoku çok başarılı bir şekilde yönettiğini ileri sürerek, özellikle büyük bankaların tepe yöneticilerinin o günlerde ekranlara çıkmak suretiyle sağduyulu önemli açıklamalarda bulunduklarını hatırlattı.
 
BUNDAN SONRA DAHA İYİ OLACAK
 
Sektör olarak onlara minnettar olduklarını ifade eden Özdeniz, Türk bankacılık sisteminin çok sağlam olduğunu savunarak, yapılan sağduyulu açıklamaların sektöre güveni pekiştirdiğini vurgulayarak, millî bir görevin yerine getirildiğini kaydetti. Özdeniz, bundan sonrasının daha iyi olacağını anlatarak, hükûmetin attığı somut adımların bunu gösterdiğini aktardı.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YIL 2018’DEN DAHA İYİ OLACAK
 
Mevduat faizlerinin yüzde 32'lerden yüzde 22'li seviyelere; kredi faizlerinin de yüzde 40'lardan yüzde 30'un altına indiğini anımsatan Özdeniz, 2019’un daha yönetilebilir ve kontrol edilebilir bir yıl olacağını yineleyerek, önümüzdeki yılın 2018’den daha iyi olacağına işaret etti.
 
KATILIM BANKALARININ PAYININ ARTIRILMASI KENDİ ARALARINDA MÜŞTERİ KAZANIMIYLA OLMAZ
 
Özdeniz, katılım bankalarının pazar payının artırılması için de yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, katılım payının artırılmasının kendi aralarından müşteri kazanımıyla olamayacağına dikkati çekti. Kendi etraflarındaki çemberi yarıp, dışarıdaki yüzde 95'lik kesime katılım bankacılığı ürünlerini, servislerini, hizmetlerini anlatılması gerektiği konusuna değinen Özdeniz, oradan müşteri kazanılması konusunda hamlelerin yapılmasını, konvansiyonel bankalarının sunduğu ürün ve hizmetleri, katılım bankacılığı prensipleri çerçevesinde sunulduğunu açıkladı.
 
MÜŞTERİ İHTİYAÇLARININ YÜZDE 90-95’İ KARŞILANABİLİYOR
 
Eksik kalınan yerler olduğu gibi üstün olunan noktaların da bulunduğunu vurgulayan Özdeniz, bir müşterinin ihtiyaçlarının yüzde 90-95'ini karşılayabildiklerini, karşılanamayan kısımların da katılım bankacılığı prensiplerine uygun olmayan ürünler olduğunu anımsatarak, yüzde 5'lik payın artırılması için inovasyonun, servis kalitesinin, ürün çeşitliliğinin geliştirilmesini istedi.
 
SERMAYE ARTIRIMINA İHTİYAÇ YOK
 
Türkiye Finans'ın hâkim ortağı konumundaki Suudi Arabistan'ın ilk ve en büyük kamu bankası The National Commercial Bank'ın (NCB) Türkiye'de olmaktan çok memnuniyet duyduğunu ifade eden Necati Özdeniz, bunu çeşitli toplantılarda gündeme getirdiklerini hatırlatarak, sermaye artırımına ihtiyaç bulunmadığını açıkladı.
 
Özdeniz, banka personeline değer verip, onların kalplerini kazandıktan sonra ortak hedeflere ulaşabildiklerini anlatarak, sahada olmayı çok önemsediğini, oradan müşterilerin verdiği mesajları doğru algılayabildiklerini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol