kapat ikonu

2018’in en büyük yabancı yatırımı OYAK'la geldi

Tayvanlı çimento üreticisi TCC’nin, OYAK’ın yüzde 40'ını 640 milyon dolar bedelle satın aldığı açıklandı.

Tayvanlı çimento üreticisi Taiwan Cement Company’nin (TCC), OYAK Çimento AŞ hisselerinin yüzde 40'ını 640 milyon dolar bedelle satın aldığı açıklandı.

BÜYÜME VE DÜNYAYA AÇILMA VİZYONU KAPSAMINDA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

OYAK'tan yapılan açıklamada, şirket, sürdürülebilir büyüme ve dünyaya açılma vizyonu kapsamında TCC ile güçlerini birleştirdiği kaydedildi. TCC’nin, OYAK'ın tamamına sahip olduğu OYAK Çimento AŞ hisselerinin yüzde 40'ını toplam 1,6 milyar dolar bedelle 640 milyon dolara satın aldığı duyuruldu.

YURT DIŞI PİYASALAR TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENİYOR

İki şirketin, yapılan iş birliği ile birlikte bölge ve dünyada yeni pazarlara açılmayı hedeflediği kaydedildi. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK ve TCC arasında kurulan iş birliğinin, yurt dışı piyasalarca Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

2018’İN EN BÜYÜK YABANCI YATIRIMI

İş birliğinin, önümüzdeki dönemde uluslararası arenada büyüme hedefleri ve ülke menfaatine uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlamasını beklediklerini belirten Erdem, Türkiye çimento tarihinde bir ilke imza attıklarını ve 2018'in en büyük yabancı yatırımının Türkiye’ye OYAK sayesinde geldiğini aktardı.

‘’TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENİYORUZ’’

Erdem, OYAK’ın bir dünya markası olma hedefi yolunda atılımlarını sürdüreceğini aktararak, Türkiye’nin geleceğine ve ekonomisine güvendiklerini ve bu doğrultuda yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Çin'de doymaya yakın olan pazarın artık stratejik beklentilerini karşılamadığını anlatan TCC Yönetim Kurulu Başkanı Nelson Şeng, bu kapsamda uluslararası bir açılıma gitmeye karar verdiklerini belirtti.

‘’OYAK’IN SAHİP OLDUĞU AVANTAJLAR KÜRESEL PAZAR İÇİN ÖNEMLİ’’

Şeng, Türkiye gibi stratejik öneme sahip bir ülkede OYAK gibi güçlü bir kurumla iş birliği yapmayı çok büyük bir fırsat olarak değerlendirerek, bu iş birliğinin TCC'nin Asya pazarının dışına açılması adına öncü bir adım olacağını açıkladı. Şeng, bu kapsamda OYAK'ın sahip olduğu avantajları küresel pazara girebilmek için çok önemli olarak gördüğünü sözlerinin sonunda bildirdi.

Elde edilen bilgilere göre; 1946'da Taipei Tayvan'da kurulan TCC’nin, 1954 yılında özelleştirildiği belirtildi. Şirketin turizm ve sağlık sektörü başta olmak üzere enerji ve kimyevi alanlarında da yatırımlarının bulunduğu kaydedildi. TCC’nin Tayvan'da 11, Çin'de ise 65 milyon ton çimento üretim kapasitesi bulunuyor. TCC, 2017’de 3,2 milyar dolar hasılat yaptı. TCC’nin toplamda 23 fabrikası bulunuyor ve Çin'in en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol