kapat ikonu

2018 yılında 8 kat büyüyen TROY Türkiye'nin her yerinde!

Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY, 2018 yılında 8 kat büyüme başarısı göstererek, 7 milyonu aşkın kart adedine dayandı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye bankacılık ve finans sektörünün ortak girişimleriyle BKM çatısı altında kurulan TROY, 2,5 seneyi geride bıraktı. Kısa süre içerisinde büyük bir başarıya imza atan TROY, banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan, alışveriş yapmayı ve ATM’den para çekmeyi sağlayan teknolojik altyapı ve marka olarak, 2018 sonundan itibaren 8 kat büyüme başarısı göstererek, 7 milyonu aşkın kart adedine dayandı.
 
2019’DA 17 MİLYON KARTTA YER ALMA HEDEFİ
 
Açıklamada görüşlerini aktaran BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Türkiye’de kartlı ödemelerin, mevcut kart kullanıcılarının daha fazla harcama yapmasıyla değil, sisteme yeni giren kullanıcı adedindeki artışla büyüdüğünü ifade ederek, Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY olarak amaçlarının, finansal kapsayıcılığı yükselterek henüz kartlı ödemeleri kullanmayan 20 milyonu aşkın kişiye temas etmek olduğunu belirtti. Bugün Türkiye’nin istisnasız tüm kentlerindeki kişilerde toplam 7 milyon adet TROY logolu kart bulunduğuna işaret eden Canko, TROY’un ulaştığı 7 milyonun büyük çoğunluğunun da daha önce hiç kart kullanmamış kişilerden oluştuğunu dile getirerek, 2019 yılı için 17 milyon kartın sağ alt köşesine yerleşmeyi hedeflediklerini bildirdi.
 
TROY ÜRÜN VE HİZMET YELPAZESİNİ 2019’DA GENİŞLETECEK
 
TROY logolu kart sahiplerinin demografik bilgilerine bakıldığında, yüzde 70’inin 35 yaşın altında bulunduğunu, bu kişilerin öğrenci, çalışan ve ev hanımlarından oluştuğuna dikkati çeken Canko, yenilikçi ödeme yöntemlerinin sunulması için çalışmaların sürdürüleceğini kaydederek, TROY’un sunduğu ürün ve hizmet yelpazesini 2019’da daha da genişleteceğini vurguladı. Canko, TROY İnovasyon Merkezi’nin ilk çalışmaları olan Android ve IOS telefonlarda geçerli mobil temassız ödeme, QR ödeme ve giyilebilir nesneler ile ödemenin şu an kullanımda olduğunu anımsatarak, 2019 yılında hem bunların yaygınlaşması hem de başka yenilikçi ödeme yöntemlerinin sunulması adına çalışmaların yürütüleceğini duyurdu.
 
Tüm bunları yapmaktaki esas amaçlarının da kartlı ödeme sistemleriyle ilk defa buluşan kart kullanıcılarına en yeni teknolojileri ulaştırmak, işletmelerin de daha fazla kişiye erişip daha fazla ürün ve hizmet satabilmelerini sağlamak olduğunu anlatan Canko, bunun için de bulundukları ekosistemdeki perakende şirketleri, düzenleyici kuruluşlar, cihaz ve kart üreticileri, yazılım şirketleri gibi pek çok farklı kurum ve kuruluşla ortaklaşa çalışmalar yürütüldüğünü iletti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol