kapat ikonu

2018 Nobel Ekonomi Ödülü'nün kazananları belli oldu

2018 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahipleri, Amerikalı ekonomistler William Nordhaus ve Paul Romer oldu.

  • Gündem
  • 08 Ekim 2018 14:21
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2018 15:57

İklim değişikliğinin sonuçlarını uzun dönemli makro-ekonomik analizlerle birleştirdiği için William D. Nordhaus, teknolojik gelişmeleri uzun dönemli makroekonomik analizlerle birleştirdiği için de Paul M. Romer’in 2018 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldüğü açıklandı.

GEÇEN YIL DA ABD’Lİ EKONOMİST ALMIŞTI

Geçen yıl Nobel Ekonomi Ödülü'nün sahibi bir başka ABD'li ekonomist Richard H. Thaler olmuştu.

YARDIMCI KAYNAK GÖREVİ GÖRÜYOR

William Nordhaus tarafından yapılan iklim ekonomisi çalışması, iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan zararı ortaya koyarken, Romer'in endojen büyüme teorisi ise ekonomistlerin sağlıklı ekonomi büyüme oranını nasıl elde edeceklerini inceliyor.

Nobel ödüllü ABD’li ekonomistler Norhdaus ve Romer'in oluşturduğu modeller, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomik büyümenin gelişimi konularında da yardımcı kaynak görevi görüyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ İLE MÜCADELE EDİLDİ

Norhdaus ve Romer’in makroekonomiyi küresel ölçekte ele almaları, dünyanın en büyük sorunlarından biri ile mücadele etmeye çabaladıkları çağrışımını uyandırdığı değerlendirmesine tabi oldu.

NOBEL KOMİTESİ’NDEN AÇIKLAMA

Nobel Komitesi, Nordhaus'un iklim ekonomisi ve Romer'in endojen büyüme teorisi çalışmaları sayesinde ödülü kazandıklarını açıkladı. Romer'in endojen büyüme teorisi ekonomistlerin sağlıklı ekonomi büyüme oranını nasıl elde edeceklerini, Nordhaus'un iklim ekonomisi çalışması, iklim değişikliği sebebiyle ortaya çıkan zararı anlatıyor.

2018 Nobel Ekonomi Ödülü'nün kazananları belli oldu-1

1 MİLYON DOLAR DA ALACAKLAR
 
Nordhaus ve Romer yaklaşık 1 milyon dolar tutarında para ödülünün de sahibi oldular. Bilim dünyasının en prestijli ödüllerinden sayılan "Nobel"ler için adayların, her bir bilim dalı için oluşturulan komitelerin üyeleri tarafından belirlendiği biliniyor. Akademi üyelerinin yaptığı oylamayla birlikte oyların çoğunu alan aday ödüle ulaşıyor.

DİĞER NOBEL ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR

Savaş alanında cinsel şiddete karşı yaptığı çalışmalarla bilinen Kongolu Doktor Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad, 2018 Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Yeşil kimya endüstrisi alanındaki çalışmaları sayesinde Frances Arnold, George Smith ve Gregory Winter de 2018 Nobel Kimya Ödülü'nün sahibi oldu.

Lazer fizikteki çığır açan buluşları sebebiyle bilim insanları Arthur Ashkin, Gerard Mourou ve Donna Strickland da 2018 Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

Kanser tedavisi araştırmaları yürüten James P. Aliison ve Tasuku Honjo, 2018 Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol