kapat ikonu

2018 enerjide 'ilk'lerin yılı oldu

Bakan Dönmez, 2018'in enerji sektöründe "ilk"lerin yılı olduğunu savundu.

  • Gündem
  • 03 Ocak 2019 22:43
  • Son Güncelleme: 03 Ocak 2019 22:51
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, İstanbul Maden İhracatcıları Birliği Maden Sektörü Ödül Töreni Sektörel Vizyon Organizasyonu'na görüntülü arama yolu ile bağlantı kurarak açıklamalarda bulundu.
 
Madencilik işlemlerinin yavaşlamasına neden olan engellerin ortadan kaldırıldığına değinen Dönmez, e-Maden projesinin tüm özellikleriyle sektörün kullanımına açılacağını müjdeleyerek, söz konusu programın İkinci 100 Günlük İcraat Programı içerisinde yer aldığını kaydetti. Bu uygulama sayesinde denetimlerin de etkin şekilde gerçekleşeceğini savundu.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, madencilikte işlemlerin yavaşlamasına sebep olan bürokratik süreçleri ortadan kaldırdıklarını anımsatarak, e-Maden projesinin tüm özellikleriyle sektörünün kullanımına açılacağını ifade etti. Projenin İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında bulunduğuna işaret eden Dönmez, e-Maden ile tüm süreçlerin elektronik ortamda yapılabileceğini kaydederek, 2017 yılında kurulan Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ile de madenlerde uluslararası standartlarda ve geçerli bir kod ile raporlama yapılabileceğini vurguladı.
 
2 BİN 500 MADEN GEÇİCİ OLARAK KISITLANDI
 
Bakan Dönmez, bu gelişmenin madencilere finansman konusunda ciddi şekilde yardımcı olacağını ileri sürerek, güvenli madencilik için geçen sene 8 bin civarında ruhsat sahasının denetlendiğini ve iki bin 500 maden sahasının faaliyetlerinin geçici olarak kısıtlandığını bildirdi.
 
DENETİM YAPILAN SAHA SAYISI 14 BİNE ÇIKARILACAK
 
2023 yılında denetim yapılan saha sayısını 14 bine çıkarılacağını ifade eden Dönmez, madencilikte Türkiye’nin daha büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, ancak tam anlamıyla potansiyelini yansıtılamadığını savundu. Dönmez, madenciliğin gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının yüzde 1 seviyesinde olduğunu belirterek, bunun ilk etapta iki katına çıkarılacağını, daha sonra da yüzde 5 seviyesine kadar artırılacağını dile getirdi.
 
2018’DE BİRÇOK İLK HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Diğer taraftan 2018'de birçok ilkin hayata geçirildiğini anlatan Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, TANAP ve 81 ile doğal gaz arzının tamamlandığına değinerek, Akdeniz'de derin deniz sondajına başlandığını bildirdi. Dönmez, önümüzdeki ayın ortalarında ikinci sondaj gemisinin de Akdeniz'e getirileceğinin altını çizerek, yılda ikişer sondaj ile hidrokarbon rezervlerini Türkiye’ye kazandırmak için canla başla mücadele edileceğini bildirdi.
 
En fazla ihracata imza atan kategoride birincilik ödülü Eti Maden'in olurken, çevre kategorisinde birinciliği Koza Madencilik, Ar-Ge kategorisinde birincilik ödülü ise Deba Madencilik'e verildi.
 
İstihdam alanında birincilik ödülüne layık görülen firma ise İmbat Madencilik olurken, yurt dışından ödül getiren en iyi proje finansman ve teknoloji kategorisindeki birincilik ödülü TÜMAD Madencilik’e verildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol