kapat ikonu

2018 e-ticarette başarılarla dolu bir yıl oldu

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Ekmekçi, 2018 sonu hedeflerinin 50 milyar Türk lirası olduğunu hatırlatarak, 2019 yılında sektörde yüzde 30-35'lik bir büyümenin beklendiğini ve 2018’in başarılarla dolu bir yıl olduğunu açıkladı.

  • Gündem
  • 02 Ocak 2019 14:13
  • Son Güncelleme: 02 Ocak 2019 14:21
Gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de e-ticaretin artan bir trende sahip olduğunu vurgulayarak, 2017 ve 2018 yılındaki gelişmeler eşliğinde Türkiye'de güçlü bir online alışveriş kültürünün oluşmaya başladığını savundu.
 
TÜM DÜNYADA KUTLANAN BÜYÜK İNDİRİM GÜNLERİ TÜRKİYE’DE İLGİ GÖRDÜ
 
Tüm dünyada senelerdir büyük indirim günleri olarak kutlanan özel günlerin Türkiye'de de büyük ilgi uyandırdığını anımsatan Ekmekçi, özellikle bu sene 23 Kasım'da sektörün yüzde 6,4 pay aldığını belirterek, perakendenin büyümesine de katkı yaratıp büyük bir rekor kırdığını ve 2018 yıl sonu hedeflerinin 50 milyar Türk lirası olduğunu duyurdu.
 
2019’DA YÜZDE 30-35’LİK BÜYÜME BEKLENTİSİ
 
Ekmekçi, e-ticaret sektörünün ekonomik değişikliklerden etkilenmeyen ve sürekli büyüme trendi gösteren bir sektör olduğunu dile getirerek, bundan dolayı 2019 yılında da bu büyümeyi aynı oranlarda sürdürmeyi hedefledikleri ve her yıl olduğu gibi 2019 yılında da yüzde 30-35'lik bir büyüme beklediklerini vurguladı.
 
2018 BAŞARILARLA DOLU BİR YIL OLDU
 
2018 yılı sektör olarak e-ihracat üzerine yoğun mesailer harcanan bir yıl olduğunu ve temellerinin henüz atılsa da 2019 yılında yavaş yavaş global pazarda yer edinmeye başlayacaklarını ifade eden Ekmekçi, tüm e-ticaret firmalarının yurt dışı operasyonlarına başladığını ya da başlamaya hazırlandığına dikkati çekerek, bundan dolayı 2019 yılında yine e-ihracatın odak noktalarında olacağı bir yıl olacağını söyledi. Ekmekçi, 2018’in başarılarla dolu bir yıl olduğunu anımsatarak, 2019 yılında da bu başarıların artarak devam edeceğini aktardı.
 
GÜVEN DAMGASI İLE TÜKETİCİLERİN YAŞADIĞI MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
 
Ekmekçi, 2018 yılının özellikle e-ihracat için önemli adımların atıldığı bir yıl olduğunu bildirerek, 2023 yılı için belirlenen ihracat hedefinin, e-ticaret sektörünün de kısa ve orta vadeli hedefleri arasında yer aldığını ve sektörün sürekli gündeminde olduğunu anlattı. Türkiye'nin uluslararası pazardaki payını arttırmak ve Türkiye'yi tüm dünyada bilinen bir e-ticaret bölgesi hâline getirmek için stratejiler geliştirerek, yatırım yaptıklarını beyan eden Ekmekçi, ürün güvenliğinin devlet tarafından atılan adımlar doğrultusunda uluslararası standartlarla korunduğunu ileri sürerek, bunların denetleneceğini açıkladı. Ekmekçi, bunun hem sektör hem de tüketici açısından önemli olduğunu savunarak bu anlamda tüketicilerin yaşadığı mağduriyetlerin de önüne geçileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol