kapat ikonu

2017'de 1 milyon Ukraynalı turist bekleniyor

İki ülke arasında pasaport gerekliliğin kaldırılmasıyla Ukrayna'dan Türkiye'ye gelecek olan turist sayısının 1 milyon sınırına dayanması bekleniyor.

Ukrayna ve Türkiye arasında sadece kimlik kartlarıyla giriş çıkışın sağlanabileceği uygulama sayesinde Ukrayna'dan Türkiye'ye gelecek olan turist sayısının 2017 yılında 1 milyona yükselmesi bekleniyor.
 
Star Gündem'de yer alan habere göre; ATSO Başkanı Çetin, "Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir, hatta pasaportsuz girişle 1 milyonun da üzerine çıkar diye düşünüyorum." dedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turizm ve tarım ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Turizmde Rusya pazarının şu anda çok iyi gittiğini, erken rezervasyon sayılarında ciddi bir yükselme olduğunu kaydeden Çetin, sektörü etkileyecek bir olumsuzluk yaşanmazsa Rusya'dan Antalya'ya bu yıl 3 milyonun üzerinde turist geleceğini vurguladı.
 

İsrailli turist sayısının da artması bekleniyor

 
İsrail'den gelen turist sayısının geçen yıl 280 bin kişi civarında bulunduğunu anlatan Çetin, bu sene İsrail'den 350-400 bin turistin gelmesi için çalışacaklarını bildirdi. Ukrayna'dan 2016 yılında yaklaşık 572 bin turist geldiğini anımsatan Çetin, "Ukrayna'dan gelen turist sayısı bu yıl ikiye katlar. Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir, hatta pasaportsuz girişle 1 milyonun da üzerine çıkar diye düşünüyorum." diye konuştu.

 

Avrupa'dan gelen turist sayısında düşüş yaşandı

 
Avrupa'dan gelen turist sayısında geçen yıla göre gerileme olduğunu kaydeden Çetin, Avrupa'da Türkiye'ye karşı ciddi bir algı yönetimi yapıldığını söyledi. Türkiye'nin turizmde iki ana pazarından biri olan Almanya'dan gelen turist sayısında azalma olduğuna işaret eden Çetin, Hollanda pazarında ciddi bir kayıp bulunmadığını, İngiltere pazarında ise biraz yükseliş olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Star Gündem

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol