kapat ikonu

2017 yılında işe başlayanlara müjde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncü olduğu istihdam seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Hem işvereni hem de işçiyi korumak için 773 TL devlet desteği sağlanacak.

  • Gündem
  • 09 Mart 2017 14:24
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2017 17:16

2016 yılının son çeyreğinden itibaren işsizlik rakamlarının çift hanelere ulaşması hükümeti harekete geçirdi. Bir yandan işsizliği azaltmak diğer yandan yeni istihdam alanları oluşturmak için harekete geçen yetkililer 2017 yılı içinde 2 milyon kişiyi meslek sahibi yapmaya hazırlanıyor. Dolayısıyla işsizlik rakamlarının en kısa sürede tek haneli rakamlara inmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Genelgesine göre, İŞKUR’a kayıtlı, son 3 ayını işsiz geçiren kişiyi işe alan işveren, damga ve gelir vergisi ile sigorta priminden muaf tutulacak. Bu doğrultuda işverenin ek istihdam olarak işe aldığı her bir işçi için devlet 773 TL ödeme yapacak.

Sigortalı olanların teşvikten yararlanma kriterleri ise şu şekilde;

- 1 Şubat 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında işe girmiş olması,

- Sigortalı olan bireyin İŞKUR’a kaydının bulunması,

- İşe giriş tarihi dikkate alınarak önceki 3 aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen belgelerde prim hizmet kaydının olmaması gerekiyor.

İşverenlerin teşvikten faydalanma kriterleri ise;

- Aylık hizmet ve prim belgelerinin belirlenen süre zarfında ilgili kuruma teslim edilmesi,

- Belirlenen sigorta priminin yasal süre zarfında ödenmesi,

- İşverenin, işsizlik sigortası primi, sigorta primi, idari para cezası ve gecikme zammı cezası borcunun bulunmaması,

- Çalıştırdığı işçileri sigorta yaptırmadığı ya da bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri bu teşvikten yararlanamaz.

Sigortasız işçi çalıştırana ne tür yaptırımlar uygulanacak?

Kamu idarelerinin görevli elemanlarınca yapılacak olan denetim ve incelemeler veya kurumun denetim ve kontrolle görevlendirdiği memurlarca yapılan tespitleri dikkate alınacak. Buna göre çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmeyen ya da bildirmiş olduğu sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işverenler, 2017 yılı içinde ödenmesi planlanan teşvik hakkından yararlanamayacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol