kapat ikonu

2017 sicil affından faydalanmanın şartları nelerdir?

Geçmiş dönemlerde çeşitli nedenlerden dolayı bankalara borcu olan ve ödeyemeyen vatandaşların merakla beklediği sicil affı nihayet çıktı. Peki sicil affı kimleri kapsıyor? İşte 2017 sicil affıyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

  • Gündem
  • 22 Şubat 2017 12:08
  • Son Güncelleme: 22 Şubat 2017 12:11

Geçmişe dönük borçlarınızın tamamını ödedikten ancak 5 yıl sonra kara listede çıkmanız mümkün. Yani istediğiniz zaman kara listeden çıkma gibi bir şansınız bulunmuyor. Kara listeden kurtulmanın en kolay formülü ise hükümet tarafından affedilmeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili müjdeli haber Başbakan Binali Yıldırım tarafından verildi. 2017 sicil affı uygulaması Bakanlar Kurulu kararı sonrasında Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu doğrultuda uzun zamandır mağduriyet yaşayan milyonlarca kişinin adı kara listeden çıkarılacak. Geçmişte hata yapıp kredi kartı ve kredi borçlarını gününde ödemeyen kişiler rahat bir nefes alabilecek.

1.5 milyon esnaf bu düzenlemeden yararlanacak

Biriken borçlarından dolayı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde adı olan kişiler 6 ay içerisinde borcun tamamını kapattıktan sonra bankacılık faaliyetlerinden kolayca yararlanabilecek.

Bu düzenlemeye birlikte işletme sahipleri kendilerine beyaz bir sayfa açarak, kredi imkanı sağlayabilecek. Edinilen bilgiler doğrultusunda, sicil affından yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin esnafın faydalanması ön görülüyor. Buna ek olarak borcu yüzünden kredi kartı bile kullanamayan kişilere büyük kolaylık sağlanacak.

Sicil affı kimleri kapsıyor?

Sicil affı yasası, Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren, 6 ay içinde mevcut borçlarının tamamını ödeyen kişiler bu haktan faydalanabilecek. Ayrıca yasa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan itibaren 6 ay içinde borcun tamamını yapılandıran kişilerin adı kara listeden çıkarılacak.

Borcunu ödeyen kişilerin kredi notu yükselecek

Kara listeden çıkıp ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya kredi kartı kullananlar, borcunu zamanında ve düzenli bir şekilde ödediği takdirde kredi notu hızla yükselecek. Dolayısıyla bu kişiler dilediği zaman bankalardan kredi kullanabilecek.

Mevcut borçlarından ötürü uzun zamandır finansal anlamda sıkıntı çeken kişilerin hayatı bu düzenleme sonrasında bir hayli kolaylaşacak. Konut veya taşıt sahibi olmak isteyen ancak adı kara listede olan vatandaşlar bu hayalini 6 ay içinde gerçeğe dönüştürebilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol