kapat ikonu

2017 İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı alma şartları neler, kimler işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilir? İşsizlik maaşı 2017 yılında ne kadar, işsizlik maaşı başvuruları nereden yapılır ayrıntılar haberimizde.

2016 yılında 1.307 TL olan işsizlik maaşı, yeni yılın gelmesi ile birlikte 100 liranın üzerinde bir artışla 1,421 TL’ye yükseldi. Damga vergisi düşürüldükten sonra en düşük işsizlik maaşı 705,6 TL, en yüksek 1,411 TL olarak belirlendi.
 
İşsizlik ödeneğine yapılan bu zam sonrasında sağlık sigortasından faydalanma koşullarının iyileştirilmesine yönelik somut adımların 2017 yılı içerisinde atılması bekleniyor. Yani işsizlik maaşının artmasından sonra işsizlik sigortasından yararlanma süresinin uzatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca yüksek ücretle çalışan ve daha sonra iş yerinden ayrılan bir kişinin de 2 bin lira ve üzeri maaş alabilmesinin önü açılacak.
 
İşsizlik maaşı ödeneği için asgari ücretin brüt tutarı alt sınır olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla özel sektörde çalışan bir kişi ne kadar yüksek maaş alırsa alsın işsiz kaldığında alabileceği en yüksek tutar brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. Ancak işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının da altında kalmıyor.
 
İşsizlik maaşı çalışanın son 4 ay içerisindeki sigorta primlerine göre belirleniyor. İşsizlik ödeneğinden faydalanma şartlarının iyileştirilmesi için yetkililer harekete geçti. Hem kendi rızasıyla işten ayrılanlara hem de bu haktan faydalanmak için gün sayısının düşürülmesine yönelik konular masada yer alıyor.
 
Konuyla ilgili gerekli düzenlemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yetkilileri görüşüyor. Bu doğrultuda işsizlik ödeneği hakkından yararlanabilmek için kendi rızasıyla işten ayrılanlara yönelik ve 120 gün olan sigorta priminin 30 güne indirilmesi noktasında anlaşma yollar aranıyor.
 
Ayrıca işsizlik maaşı alabilmek için son 3 yılda 600 sigorta prim gün sayısını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu sürenin 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler ise masada yer alan bir diğer önemli konu olarak görünüyor.
İşsizlik maaşı alabilmek için ise Türkiye İş Kurumu bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekiyor. Başvurunu şartlarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmeniz halinde maaşınız en kısa süre içerisinde bağlanacaktır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol