kapat ikonu

2017 Evlilik Kredisi Koşulları Nelerdir?

Evlenmeye karar veren ancak maddi sıkıntı yaşayan kişiler devlet destekli evlilik kredisi alabilir. Peki evlilik kredisi nedir? Kimler evlilik kredisi alabilir? Evlilik kredisi koşulları nelerdir? İşte merak edilen soruların detayları…

  • Kredi
  • 16 Şubat 2017 12:40

Sosyal devlet anlayışı içerisinde hareket eden hükümet, yeni evlenmek isteyen çiftlere bazı kolaylıklar sunuyor. Maddi imkansızlıklar yüzünden evlenemeyen çiftlerin sıkıntılarını çözmek adına harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evlilik kredisi projesi ile pek çok çifte umut olmaya devam ediyor. Dolayısıyla devletin belirlediği şartları yerine getirerek evlenmeyi kabul eden kişilere faizsiz kredi desteği sağlanıyor.

Evlilik kredisi koşulları nelerdir?

T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Evlilik Kredisi desteği sağlıyor ancak bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu koşullar ise şu şekildedir;

· Evlilik kredisi başvurusunda bulunan kişilerin 18-24 yaş aralığında olması,

· Üzerinize kayıtlı gayrimenkul ya da bankada yüklü miktarda paranız olmamalı,

· Başvuruda bulunan kişinin adli sicil kaydı temiz olmalı, ağır suçlardan hüküm giyimiş kişiler bu kampanyadan faydalanamaz.

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı size faizsiz 10 bin TL destek verecek ve bunu 1 sene sonra ödemeye başlayacaksınız. Buna ilaveten evliliğinin ilk yıllarında çocuk sahibi olan çiftler ödemeyi 1 yıl daha erteleme şansına sahip.

Son alınan karar doğrultusunda üniversite mezunları için kredi çekim yaşı 26’ya yükseltildi. Ayrıca evlenmeyi düşünenlerden en az biri devletin açtığı kurumlarda barınmış ise, bu kişiler kredi ödemeye 2 yıl sonra başlayabilir. Buna ek olarak iki kişi de devletin açtığı yurtlarda veya yetimhanelerde kalmışsa evlilik kredisini ödemeye 4 yıl sonra başlayacak. Bu kişilerin çocuk yapması durumunda 1 yıl daha erteleyebilecekler.

Evlilik kredisi başvuruları banka şubelerinden yapılırken, kredi başvurunuz onaylandıktan sonra paranızı bankadan alabileceksiniz. Devlet destekli evlilik kredileri ile çiftlerin refah düzeyinin arttırılması hedeflense de geri ödemesiz kredi verilse çiftler açısından daha olumlu karşılanabilirdi.

2017 yılı içinde evlenmeyi düşünen kişiler en yakın banka şubesine uğrayarak evlilik kredisi başvurusunda bulunabilir ve hayalini kurduğu bir hayata kavuşabilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol