kapat ikonu

2002'den beri 200 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldi

2002'den günümüze kadar yaklaşık 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım Türkiye’ye geldi.

  • Piyasalar
  • 09 Kasım 2018 11:08
  • Son Güncelleme: 09 Kasım 2018 11:22
2002 yılına kadar Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımın toplamda 15 milyar dolar olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, 2002'den günümüze kadar ise yaklaşık 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırımın Türkiye’ye geldiğini söyledi.
 
26 ülkeden 40'ı aşkın bürokratın katılımıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "3. İstanbul PPP (kamu-özel ortaklığı) Haftası Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Yatırım Ortamı" başlıklı panelde konuşan Ermut, ofisin kuruluş sürecini anlattı.
 
Ermut, ofisin 2006'da Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı olarak kurulmasından beri geçen süre ile ilgili bilgi vererek, dünyada Türkiye'deki yatırım ortamının tanıtılmasına dair yaptıkları faaliyetler ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Ajansın Cumurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ismini aldığı bilgisini paylaşan Ermut, ajansın kurulduğu günden bu yana aradan geçen süreçte çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini dile getirdi.
 
GELİŞMİŞ ÜLKELER DE YATIRIM ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR
 
Bu süreçte doğrudan yatırımların önemiyle ilgili farkındalığın sadece özelde olmadığını, bürokraside ve devlet kurumlarında da ciddi şekilde arttığını belirten Ermut, artık sadece gelişmekte olan ülkelerin değil gelişmiş ülkelerin de yatırım çekmeye çalıştığını belirtti. Ermut, bundan dolayı dünyada pek çok gelişmeyen hatta kriz süreçlerinde daralan bir pastadan daha çok pay almak için ülkelerin çalışma içinde olduğunu bildirdi.
 
YATIRIM YAPANA İŞ YAPMA KOLAYLIĞI
 
Türkiye'ye gelen yatırımcılar bakımından en önemli güvencelerden birisinin Türkiye'nin doğrudan yatırım çekme zorunluluğu olduğunu ifade eden Ermut, Türkiye'nin bu alanda senelerdir çok önemli adımlar attığını vurgulayarak, iş yapma kolaylığı sağladıklarını açıkladı.
 
DOĞRUDAN YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILDI
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği kalkınma modelinin reformlarından önemli bir parçası olarak faaliyet gösterdiklerine dikkati çeken Arda Ermut, özellikle 2002-2003 senelerinde bu kalkınma modeline ilişkin reformların yoğun bir şekilde hayata geçtiğini duyurdu. Ermut, söz konusu reform programı ile birlikte Türkiye’ye doğrudan yatırımların önünün açıldığına işaret ederek, bunun yansımasını da çok iyi gördüklerini kaydetti.
 
2002’DEN BERİ 200 MİLYAR DOLARLIK DOĞRUDAN YATIRIM
 
2002 yılına kadar Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım toplam sadece 15 milyar dolar olduğunu anımsatan Ermut, 2002'den günümüze kadar ise yaklaşık 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırımın Türkiye’ye geldiğini yineledi.
 
Ermut, bütün bu reformların ve yatırım ortamının iyileştirilmesinin önemli etkisi olduğunun altını çizerek, aynı zamanda 2009'a kadar gelişmekte olan ülkelere giden yatırımların da etkisinin olduğunu öne sürdü.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol