kapat ikonu

200 bin kişiye özel sektörde istihdam

‘’Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı’’ ile birlikte çoğunu kadın ve gençlerin oluşturduğu 200 bin kişinin özel sektörde istihdamının sağlanacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün canlı yayında ‘’Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı’’nı kamuoyuyla paylaştı. Birçok alanda eylemlerin hayata geçirilmesi için hazırlanan planda özel sektörde 200 bin kişinin istihdamı da yer alıyor.
 
ULUSLARARASI YAŞLILIK ŞURASI DÜZENLENECEK
 
Buna göre, aktif yaşlanma ve yaşlı hakları konusunda farkındalık yaratmak için 2019 yılının, ‘’Yaşlı Yılı’’ olarak ilan edileceği ve Uluslararası Yaşlılık Şurası’nın düzenleneceği bildirildi.
 
İŞ KAZALARININ YAŞANMADIĞI İŞ YERLERİNE YÜZDE 50 PRİM İNDİRİMİ
 
Bu eylem planı çerçevesinde önemli bir düzenlemeye daha gidiliyor. Türkiye’de özellikle son dönemlerde yaşanan iş kazalarını aza indirmek için teşvik mahiyetinde bir karara imza atılıyor. İş kazalarının yaşanmadığı güvenli iş yerlerine yüzde 50 prim indiriminin uygulanacağı kaydedildi. Öte yandan yaklaşık 1,4 milyon işvereni ilgilendiren ‘’Teşvikte Kazancım Ne kadar?’’ adlı elektronik uygulamanın hayata geçirileceği açıklandı.
 
ŞEHİT YAKINI, GAZİ VE GAZİ YAKINLARINA İSTİHDAM
 
500 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının bu 100 günlük program kapsamında istihdamının gerçekleştirileceği aktarılırken, Aile Sosyal Destek Programı’nın (ASDEP) muhtarlar iş birliğinde yaygınlaştırılacağı belirtildi.
 
ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE BİRİMLERİ OLUŞTURULACAK
 
81 ilde Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Birimleri’nin oluşturulacağı, ‘’Gönül Elçileri’’nin de mücadele sürecine dâhil edileceği ifade edildi. Ayrıca çocuğa yönelik koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında, 81 ilde uzman müdahale ekiplerinin yaygınlaştırılacağı öğrenildi. İŞKUR'a kaydı bulunan 60 bin gencin, 50 bin kadın ve bin engelli vatandaşın daha ‘’Aktif İşgücü Piyasası Programı’’ndan faydalandırılacağına işaret edildi.
 
10 BİN KİŞİYE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ
 
Bakanlığa bağlı müşavirlik ve ataşeliklerde ‘’Yurtdışı İşçi Hizmetlerinin e-Devlete Entegrasyonu’’ projesinin faaliyete geçirileceğine işaret edilirken, devlet korumasında bulunan gençlerin, reşit olduktan sonra toplumsal hayata adaptasyonunu desteklemek için 5 bin gence rehberlik hizmetinin verileceği aktarıldı. Cezaevlerindeki mahkûmlara verilecek eğitimler de dâhil toplam 10 bin kişiye ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’nin verileceği kaydedildi.
 
Aile Eğitim Programı (AEP) ve Evlilik Öncesi Eğitim Programı (EÖEP) içeriklerinin zenginleştirileceği ve ilave 90 bin kişiye eğitimin daha verileceği açıklandı.
 
ÇOĞU KADIN VE GENÇLERDEN OLUŞAN 200 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
 
Kadına Yönelik Şiddetle Topyekûn Mücadele ile birlikte, 81 ildeki Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik uzman eğitici eğitimine başlanacak. Çoğunu kadın ve gençlerden oluşturduğu 200 bin vatandaşın özel sektörde istihdamı gerçekleştirilecek.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol