kapat ikonu

20 yıllık araçlar hurdaya!

Trafikte güvenliği sağlamak için 20 yıl ve üzerinde olan araçların hurdaya ayrılmasına karar verildi.

Trafikte güvenliği sağlamak için 20 yıl ve üzerinde olan araçların hurdaya ayrılmasına karar verildi.
 
Trafikte güvenliği sağlamak ve kaza oranlarının düşürülmesini sağlamak amacıyla trafik kanunda son yıllarda çeşitli çalışmalar yapılmaya başladı. Bu süreç içerisinde 20 yıllık ve üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasına karar verilmişti. Yapılan incelemeler sonrasında trafikte binlerce hurda aracın olduğu ve bu araçların çeşitli kaza oranlarını da artırdıkları belirlenmişti. Bu durumun üstesinden gelebilmek için ciddi çalışmalar yapıldı. Bir süredir araçların araç sahipleri tarafından hurdaya ayrılması için teşviklerin verileceğine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar sonrasında Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik sonrasında durumun yasalaştırıldığı öğrenilmiş oldu.
 
Hurda araçların 1997 yılı ve öncesini kapsadığı açıkladı. Araçların 2018 yılının sonuna kadar hurda olarak ayrılması ve araç sahiplerinin bu konuda gerekli desteği sağlaması üzerine daha önce kişinin ödenmemiş MTV borcu bulunuyorsa bu borcun tamamen silinmesine karar verildi. Bu süreç içerisinde borç kadar, gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezasının da kesileceği öğrenilmişti. Konu hakkında çalışmaların yapılacağı ifade edildi. Bu durumun aynı zamanda özendirici bir nitelik taşımasından dolayı araçların hurda olarak ayrılmasının kolaylaşacağı da belirtildi.
 
Yakın zamanda yasanın asıl amacının trafiğe çıkan her aracın güvenilir ve çağa uygun özellikler taşıması olarak ifade edilirken bu süreç içerisinde kişilerin durumdan faydalanarak borçlarından da kurtulmaları amaçlananlar arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol