kapat ikonu

20 ülkeye Türkiye'den hamsi gönderildi

Bu senenin eylül-kasım döneminde Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 20 ülkeye 2 milyon 373 bin dolarlık hamsi ihracatının gerçekleştiği açıklandı.

Türkiye'den bu senenin eylül-kasım döneminde Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 20 ülkeye satılırken, bu satışlardan toplamda 2 milyon 373 milyon dolarlık gelirin elde edildiği öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan DKİB Başkanı Gürdoğan, sezonun başlangıcında havaların etkisiyle istenilen düzeyde hamsi avının gerçekleşemediğini, bundan olayı fiyatların yükseldiğini ve ihracatın yavaşladığını söyleyerek, havaların rayına oturmasıyla birlikte hamsinin bollaştığını, fiyatların düştüğünü ve ihracata gönderildiğini aktardı.
 
2018’DE ŞİMDİYE KADAR 527 BİN 24 KİLOGRAM HAMSİ GÖNDERİLDİ
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye'den 2018'in eylül-kasım döneminde 20 ülkeye 527 bin 25 kilogram hamsi gönderilirken, karşılığında 2 milyon 373 bin 356 dolar gelirin elde edildiği duyuruldu.
 
EN ÇOK HAMSİYİ FRANSA YEDİ
 
Belirtilen dönemdeki hamsi ihracatında 877 bin dolarla Fransa ilk sırada yer aldı. Fransa’nın ardından, 637 bin dolarla Belçika, 313 bin dolarla Amerika Birleşik Devletleri geldi. Yani Türkiye’den en çok hamsiyi Fransa yemiş oldu.
 
DOĞU KARADENİZ’DEN 77 BİN DOLARLIK HAMSİ SATILDI
 
Doğu Karadeniz'den ise söz konusu dönemde Almanya ve Amerika Birleşik Devletlerine 77 bin dolarlık hamsinin satıldığı aktarıldı.
 
HAMSİ İSTENİLEN DÜZEYDE AVLANAMADI
 
DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, hamsinin önemli bir ihraç ürünü olduğunu hatırlatarak, hamsinin yeni sezonda hava sıcaklığına bağlı olarak istenilen düzeyde avlanamadığını öne sürdü. Bunan dolayı fiyatının yüksek seyrettiğini anlatan Gürdoğan, bu durumun da hamsi tüketimini ağırlıklı olarak iç piyasada tuttuğunu kaydetti.
 
FİYATLAR DÜŞTÜ, İHRACAT ARTTI
 
Son günlerde hava sıcaklıklarının düşmeye başladığını hatırlatan Gürdoğan, hava sıcaklıklarının düşmesine bağlı olarak hamsinin daha fazla avlanmaya başlandığına işaret ederek, buna bağlı olarak da fiyatlarda büyük oranda düşüşler yaşandığını, fiyatlarda düşüşlerin yaşanmasıyla ihracatın artmaya başladığını savundu.
 
HAMSİ AVRUPA STANDARTLARINA GÖRE İŞLENİYOR
 
Gürdoğan, hamsinin bölgedeki firmalarda Avrupa standartlarına göre işlendiğine dikkati çekerek, kentteki imalatçı firmaların, tesislerinde işledikleri hamsileri Avrupa ülkelerine ihraç ettiğini açıkladı. Gürdoğan, hamsinin daha çok katma değer ihtiva eden bir ürün olarak işlenip markalı ihraç edilmesinin Türkiye’ye daha çok döviz girdisi sağlayacağını ileri sürerek, ülkeye döviz girdisi yaratmak için Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol