kapat ikonu

2 milyon kişiyi ilgilendiren yasa TBMM'den geçti

İşyerini kapatmak mecburiyetinde olan esnaf için işsizlik fonu devreye giriyor. TBMM’de kabul edilen yasa Temmuz 2017’den itibaren yürürlüğe girecek.

  • Gündem
  • 13 Şubat 2017 20:07
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2017 20:11

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve yaklaşık 2 buçuk milyon kişiyi yakından ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı için ilk primler Temmuz 2017’de kesilecek. Herhangi bir sebepten dolayı iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf işsizlik maaşını 2020 yılında alabilecek.

Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına yönelik düzenleme 2 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. Sistemin işleyiş sürecine ilişkin detaylar da netlik kazanmaya başladı. Esnaf tarafından sandığa prim Temmuz 2017’den itibaren yatırılacak. Esnafın aylık ödemesi gereken tutar ise 35.55 lira olarak belirlendi. İflas eden ya da işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf, ilk işsizlik maaşını 2020 yılında alabilecek.

Geçtiğimiz gün AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan teklifin detaylarına gelince, sandık Türkiye İş Kurumu ( İşkur) tarafından denetlenecek. Sandığın en önemli geliri devlet ve esnaf tarafından yatırılacak primler sonrasında oluşacak. Sandığın açık vermesi halinde ise devlet ekstra destek sağlayacak.

Sandık her üç ayda bir denetlenecek

Sandığın gelir ve giderleri yeminli müşavirler tarafından 3 ayda bir denetlenecek. Denetim raporları ise açıkça ilan edilecek. Esnaf Ahilik Sandığı bütçe kapsamına dahil edilmeyecek. Sandığın gelirleri ise vergi kesintileri dışında hiçbir şekilde yapılmayacak.

Esnafların tamamının tıpkı İşsizlik Sigortası'nda olduğu gibi Ahilik Sandığı Sigortası yaptırması zorunlu hale getirilecek. Halihazırdaki tüm esnaflar 1 Temmuz 2017’den itibaren Ahilik Sigortası Kapsamına alınacak.

Esnafın sandığa ödemesi gereken prim tutarı esas kazancın yüzde 2’si olarak belirlendi. Dolayısıyla aylık prim tutarı 35.55 lira ile 266.62 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Ahilik Sandığı’na devlet katkısı ise esnafın her ay yatırdığı prim tutarının yarısı olarak belirlendi. Bu doğrultuda devlet aylık 17.75 lira ile 133.31 lira arasında katkı sağlayacak.

Ahilik Sandığı’na kaydı olan ve işini kaybeden esnafa maaş bağlanacak. Maaş tutarı belirlenirken son 4 aydaki prim tutarı dikkate alınacak. Bağlanacak olan maaş tutarı, son 4 aylık ortalamanın yüzde 40’ını geçmeyecek şekilde belirlenecek. En yüksek maaş tutarı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçmeyecek. Sonuç itibariyle primini asgari ücret üzerinden ödeyen ve işini kaybeden esnaf 711 lira maaş alabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol