kapat ikonu

2 milyon kişiye istihdam sağlanacak

İşsizlik rakamlarını düşürmek için çalışmalar devam ediyor. 2 milyon kişiye istihdam sağlanması halinde işsizlik oranı yüzde 10 seviyelerine gerilemiş olacak.

  • Gündem
  • 21 Şubat 2017 12:42
  • Son Güncelleme: 21 Şubat 2017 16:11

İşsizlik rakamı, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin Türkiye’yi hedef alması, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gibi eylemler yüzünden son dönemlerde hiç olmadığı kadar yüksek seviyelerde ilerliyor. İşsizlik oranı 2016 Kasım ayı itibariyle her ne kadar yüzde 12 olsa da Ocak 2017’den bu yana istihdama yönelik olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın başlattığı istihdam seferberliği projesine iş dünyasından destek geldi. Bu proje kapsamında 2017 sonuna kadar işsizlik düzeyinin yüzde 10 seviyelerinin altına inmesi bekleniyor.

İş ilanları her geçen gün artıyor

2016 yılının Kasım ve Aralık aylarında önemli ölçüde azalma gösteren eleman alım ilanları Ocak ve Şubat aylarında yaklaşık yüzde 10 oranında artış gösterdi. Yılın ilk iki ayında görülen bu rakamlar işsizlik sorununu ortadan kaldırmak adına umut verici olarak yorumlanabilir. Özellikle gıda ve tekstil sektörüne ilişkin ciddi anlamda istihdam artışı söz konusu. 2016 yılının son çeyreğinde düşüş gösteren iş ilanları sayısı yeni yılın ilk dönemlerinde tekrar artış göstermeye başladı. Yılın ilk 45 günlük diliminde, işverenlerin verdiği ilanlarda yüzde 10’luk bir artış var.

Geçtiğimiz süre zarfında başlatılan istihdam seferberliğine yönelik birbirinden önemli istihdam projeleri 2017 yılının ilk çeyreğinde olumlu sonuç vermeye başladı. İşsizlik rakamlarında görülen bu olumsuz tablonun geçici olduğu tahmin ediliyor.

2 milyon kişiye istihdam sağlanacak

Hükümetin 1 ay önce başlattığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek verdiği “İstihdam Projesi” sayesinde yaklaşık 2 milyon kişiye yeni iş alanlarının açılması hedefleniyor.

AK Parti Hükümeti, İşveren tarafından ödenen sigorta primlerini minimum düzeye indirerek istihdam oranını doğrudan arttırmayı planlıyor. Böylece 1.5 milyon kişiye ek olarak 500 bin kişinin de iş başı eğitim programı aracılığıyla istihdam edilmesi gündeme getiriliyor. Hükümet, atmış olduğu bu adımla birlikte 2017 sonuna kadar işsizlik rakamlarını 9,5-10,5 bandına çekmeyi hedefliyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol