kapat ikonu

2 ay içinde 90 milyon lira biriktirildi

Vatandaşlar kademeli olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dahil edilerek çifte emekli olabilme şansına sahip oluyor. Sistemde bu yılın başından beri 90 milyon liralık birikim oluşturuldu.

Sosyal güvenlik hizmetlerinin tamamlayıcısı olarak geliştirilen BES ile birlikte bu yılın başından bu yana toplam 90 milyon liralık birikim oluşturuldu.
 
Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yıl başı itibarıyla otomatik katılımın getirilmesinin ardından sisteme dahil 794 bin 938 kişinin 2 aydaki birikimi 90 milyon liraya dayandı. Türkiye'de 27 Ekim 2003'te başlayan BES, yıl başından itibaren Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamışlardan ücret karşılığı çalışanların sisteme otomatik katılımıyla büyümesini sürdürüyor.
 

Her bir vatandaşın ortalama birkim tutarı 113 lira oldu

 
Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) BES'e ilişkin istatistiki verileri otomatik katılımın getirilmesinin ardından “BES temel göstergeleri” ve “Otomatik katılım temel göstergeleri” şeklinde iki ayrı başlık altında yayımlıyor.
 
EGM'nin “Otomatik katılım temel göstergeleri” verilerine göre, yıl başından sonra otomatik olarak katılanların sayısı 3 Mart itibarıyla 794 bin 938 iken, bu çalışanların fon tutarı da 89 milyon 718 bin 325 lira gerçekleşti. Sisteme katılan çalışan başına düşen ortalama birikim tutarı 113 lira.

 

Sistemde 6 milyon kişi kayıtlı

 
Milliyet'te yer alan habere göre, BES temel göstergelerine göre ise, aynı tarih itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 745 bin 783.
 
Aynı dönemde katılımcıların fon tutarı 56 milyar 627 milyon lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 7 milyar 962 milyon lira gerçekleşti. Söz konusu tarih itibarıyla BES'ten emekli kişi sayısı da 47 bin 456'ya yükseldi.
 

Vatandaşlar kademeli bir şekilde sisteme dahil ediliyor

 
Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamışlardan ücret karşılığı çalışanlar, kademeli bir şekilde sisteme dahil edilmeye başlandı. Yeni yılla birlikte ilk etapta bin ve üzerinde istihdamı olan bir işverene bağlı olarak özel sektörde çalışanlar otomatik olarak sisteme alındı. Bu arada sisteme katılanlara tanınan 2 aylık cayma hakkı sona erdi. Çalışan sayısı 250-999 olan bir işverene bağlı olarak özel sektörde çalışanlar ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017'den itibaren sisteme katılacak.
 
Kaynak: Milliyet
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol