kapat ikonu

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yüzde 20’si tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 2023 metre ana açıklığıyla dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatının yüzde 20’sinin tamamlandığını ilan etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, inşaatında yüzde 20 ilerleme kaydedilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımında biyoçeşitliliğe özel önem verdiklerini ifade ederek, daha önce yunus geçişleri esnasında inşaat çalışmalarına ara verildiğini, şimdi ise koruma altındaki Pinna Nobilis adındaki midye türünün güvenli başka bir bölgeye taşındığını anımsattı.
 
101 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA OTOYOL
 
1915 Çanakkale Köprüsü inşaatına ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Turhan, 324 kilometrelik Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi kapsamında, Tekirdağ'a bağlı Malkara ilçesinin güneyinden başlayarak Çanakkale-Gelibolu Yarımadası'na uzanan ve Sütlüce ile Şekerkaya mevkileri arasında Çanakkale Boğazı'nı aşarak Lapseki’ye ulaşan kesimde 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi'nin bulunduğuna dikkati çekti. 88 kilometre yol ve 13 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğundaki otoyol kesimi ve Çanakkale Boğazı'nı aşacak otoyol köprüsünün yap-işlet-devret yöntemiyle yapıldığını hatırlatan Turhan, konuya ilişkin yapılan ihalenin ardından 16 sene 2 ay 12 günlük süre için Limak-Yapı Merkezi-Daelim ve SK’nin oluşturduğu Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme AŞ'nin geçen sene görevlendirildiğini kaydetti.
 
PROJENİN TEMELİNİ ERDOĞAN ATMIŞTI
 
Turhan, belirtilen inşaatın temelinin 18 Mart 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığını aktararak, yapımı süren otoyol projeleriyle değerlendirildiğinde köprünün, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun batısını, Adana-Konya aksı dâhil Trakya ve Avrupa'ya kesintisiz bağlayacağını dile getirdi.
 
ÇED ÇALIŞMASINA EK OLARAK ÇSED ÇALIŞMASI DA YAPILDI
 
2023 metre ana açıklığıyla dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında yüzde 20 seviyesinde ilerlendiği bilgisini paylaşan Turhan, proje kapsamında 3 bin 200 personelin görev yaptığını belirterek, projeyle ülkenin önemli hizmet, sanayi ve turizm sektörlerine ilişkin kuruluşların yoğun olduğu Trakya ve Batı Anadolu Bölgesi'nde sosyal ve ekonomik ilerlemenin ivme kazanacağına işaret etti. Turhan, proje kapsamında yerel çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) çalışmasına ek olarak, uluslararası standartlarda bir çevresel ve sosyal etki değerlendirmesi (ÇSED) gerçekleştirildiğini bildirerek, tespit edilen çevresel ve sosyal önlemlerin inşaat süresi boyunca titizlikle uygulandığını açıkladı.
 
Turhan, ÇSED kapsamında deniz canlıları üzerine yapılan araştırmalar, köprü kule temellerinde yapılan kazık çalışmalarının, Çanakkale Boğazı'nı kullanarak göç eden bazı yunus türlerini olumsuz etkileyebileceğini gösterdiğini anlatarak, bu konuyla ilgili bazı önlemlerin de uygulamaya konduğunu duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol