kapat ikonu

18 Yaşından Küçükler Banka Hesabı Açabilirler Mi?

18 yaşın altındakilere ülkemizde kredi kartı hizmeti sunulmazken küçük çocukların aileleri ile gelerek onaylı biçimde banka kartı alma imkanları bulunuyor.

  • Kredi
  • 27 Mayıs 2019 00:08
Ülkemizde genel bankacılık politikaları gereği 18 yaşını doldurmamış kişiler için kredi kartı hizmeti sağlama imkanı bulunmamaktadır. Bu süreç içerisinde aynı işlem banka kartı işlemleri için de geçerliyken bazı esneklikler sağlanabiliyor. 18 yaşından küçük çocukların tek başına yapacakları müraacatlar kabul edilmezken aileleri ile birlikte hesap açtırma istekleri kabul edilmektedir.
 
Genellikle pek çok işlemde bankaların aradığı tek kriter 18 yaşının doldurulmuş olmasıyla ilgili olarak ifade ediliyor. Ancak hesap açmak ve kendi birikimlerini kontrol etmek isteyen 18 yaşın altındaki çocukların bankaya ebeveynleri ile başvurmaları gerekmektedir. Bu sırada gerekli işlemler tamamlanmış ve kişilere banka kartı verilmiş olacaktır. Çocuklara verilen banka kartının yetişkinlere verilen banka kartından herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bu kartlarla içerisinde para olduğu müddetçe hem direkt olarak hem de online olarak alışveriş yapma imkanları bulunur.
 
18 yaşından küçükler için ülkemizde hizmet veren pek çok bankanın kendi çalışma prensipleri içerisinde farklı kampanyaları ve hizmetleri bulunmaktadır. Küçük yaşta açılan banka hesapları çocuklara paralarını doğru bir şekilde değerlendirme imkanı sunarken aynı zamanda bu süreçte çocukların kendi paralarını kullanma ve biriktirme haklarını da gündeme taşımaktadır. Bu konuda başvur ailelerle birlikte yapılıyor. Hem ailenin kimliği hem de çocuğun kimliği üzerinden kontrollü bir banka hesabı çıkartılabiliyor. Ancak 18 yaşından küçük bir çocuğun bankaya giderek tek başına yapacağı başvuru kabul görmeyecektir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol