kapat ikonu

1.5 milyon kişiye iş fırsatı

Yeni istihdam paketine ilişkin taslak Bakanlar Kurulu’na sunuluyor. Ciddi anlamda maliyet içeren bu projenin istihdamı artırması bekleniyor.

  • Gündem
  • 06 Şubat 2017 11:23
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2017 12:26

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı doğrultusunda başlatılan çalışma, 1.5 milyon yeni istihdam alanının açılmasına olanak tanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu, paketin ayrıntılarının önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını belirtti.

Edinilen bilgiler doğrultusunda, paketin detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım açıklayacak. İşsizlik rakamlarında meydana gelen artış, hükümeti harekete geçirdi ve böyle bir karar alındı.

TÜİK’in son verilerine göre 2016 yılı Ekim ayında Türkiye genelinde işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.3 puan artarak yüzde 11.8 seviyelerine ulaştı. Hükümeti harekete geçiren en temel sebep ise bu yükselişten kaynaklanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu, 2017 yılı istihdam hedefinin 900 bin olduğunu ifade etmişti. Ancak daha sonraki süreçte işsizlik rakamlarının çift hanelere ulaşması yetkilileri harekete geçirdi.Önümüzdeki hafta açıklanması planlanan istihdam paketinin yaklaşık 1.5 milyon kişiye umut olması bekleniyor.

Yıl sonuna kadar istihdam artacak

Genç nüfusun iş bulabilmesi ve işsizlik seviyesinin makul düzeye çekilebilmesi için Türkiye’nin yüzde 6-7 oranında büyümesi gerekiyor. Son 1 yılda meydana gelen olumsuzluklar hem ülkenin kalkınmasını hem de işsizlik seviyesinin artmasına neden oldu. Özellikle 2016 Ağustos ayından itibaren işsizlik oranlarının kademeli olarak arttığı ifade ediliyor. En son açıklanan verilere baktığımızda ise işsizlik verilerinin yüzde 11.8’e kadar yükseldi.

TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlar Ekim 2016 dönemini kapsıyor. Yani bu rakam 3 ay öncesini ifade ediyor. Türkiye’nin genel ekonomisi ve izlediği yol dikkate alındığında bu rakamın biraz daha üst seviyelere çıkma ihtimali bulunuyor. İşsizlik rakamlarının aralık ayında en üst seviyeye ulaşacağı ancak Ocak 2017 itibarıyla düşüşe geçeceği tahmin ediliyor. 2017 yılı sonunda ise işsizliğin yüzde 10 seviyesinin altına inmesi bekleniyor.

Özellikle genç nüfus düzeyinde artan işsizlik sorununa çözüm bulmak için arayışlarını sürdüren yetkililer, 1.5 milyon kişiye yeni istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor. Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yeni istihdam paketi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol