kapat ikonu

15 bin liralık konut desteği nasıl alınır?

Ev sahibi olmayı planlayan ancak daha önceden hiç evi sahibi olmamış vatandaşlara yönelik devletin geliştirdiği 15 bin liralık konut yardımı destek paketinden nasıl yararlanabilirim? Bu destekten faydalanabilmek için hangi koşulları karşılamak gerekiyor?

  • Kredi
  • 27 Şubat 2016 12:16
Daha önceden hiç evi olmamış ve ev almak isteyen maddi geliri kısıtlı vatandaşlar için geliştirilen 15 bin lira geri ödemesiz devlet desteğinden yararlanmak için öncelikli olarak üzerinize kayıtlı bir eviniz olmadığını ispat etmeniz gerekiyor. Çünkü kampanya sadece hiç ev sahibi olmamış vatandaşlara yönelik ve bir kereye verilmesi uygun görülmüş şekilde düzenlendi. Eğer ki kayıtlı bir eviniz olduğu tespit edilirse hibe desteğiniz geri çekilecek. İkinci olarak ise anlaşmalı bankalardan birinde konut hesabı açmanız ve 3 yıl süreyle düzenle ödeme yapmanız gerekiyor.
 
Devletin desteği 15 bin TL’yi geçmeyecek şekilde ve vatandaşın yaptığı ödeme tutarına göre sağlanacak. Az ödem yapan vatandaşa az miktarda hibe sağlanırken yüksek tutarda ödeme yapan vatandaşlara ise yüksek miktarlarda hibe desteği verilecek. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar ‘tamamı’ kendi üzerlerine kayıtlı bir evleri yoksa, mevduat veya katılım bankasında ‘konut hesabı’ açabilecek. Banka ile konut hesabı sözleşmesi, yapacak. Banka da kişinin kendine ait bir evi olup olmadığını Tapu ve Kadastro Sisteminden araştıracak.
 
Sözleşmeli bankalardan açılan hesaplar başka bir bankaya taşınamayacak. Ev sahibi olmak için verilen 15 bin lira hibe desteği birikim tamamlanana kadar aynı banka üzerinden devam edecek. 18 yaşını doldurmamış gençler ve küçük çocuklar için de velileri ya da vasileri tarafından konut hesabı açılabilecek. Aylık ödemeler 250 liranın altında, 2 bin 500 liranın üstünde olamayacak.
 
6 ay sonra başlayacak olan uygulamada hükümetin hem tasarrufu artırmak hem de evi olmayan vatandaşa destek sağlamak için geliştirdiği Konut Hesabı ve Devlet Katkısı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
Konut hesabına 36 ila 47 ay aralığında istikrarlı para yatıran vatandaş, hesaptaki tutarın yüzde 15’i oranında devlet katkısı alacak. bu tutar en fazla 13 bin lira olacak. 48 ile 59 ay istikrarlı birikim yapmayı sürdüren vatandaşlar, hesapta sahip olunan birikimin yüzde 18’i oranında devlet desteği alacak. Bu tutar da en fazla 14 bin lira düzeyinde kalacak.
 
60 ay ve üzerinde ödemeyi devam ettirenlerde ise hesaptaki birikimin yüzde 20’si oranında devlet desteği alınacak. Bu tutar da 15 bin liranın üzerine çıkamayacak. Bu devlet desteği tutarları hak sahiplerine başta sözleşme imzaladıkları bankalar aracılığıyla düzenli olarak yatırılacak. Belirli aylar aralığında birikim yapılması zorunlu olan uygulamada 15 bin lira devlet desteği ile hem tasarruf yapılması hem de vatandaşların ev sahibi olması amaçlanıyor. Bu uygulamanın dar gelirli vatandaşı tasarrufa yönlendireceği düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol