kapat ikonu

14 milyondan fazla ürünün Türkiye’ye girişi engellendi

TAREKS elektronik sistemi vasıtasıyla yapılan denetimlerde bugüne kadar 14 milyondan fazla ürünün ülkeye girişi engellendi.

İthalatta TAREKS elektronik sistemi ile birlikte yapılan denetimlerde bugüne kadar uygunsuz olduğu tespit edilen 14 milyondan fazla ürünün ülkeye girişi engellendi.
 
Bakanlığın 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vefatının 80. yılı sebebiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle andığını dile getirdi.
 
Bakan Pekcan, Gümrük ve Ticaret ile Ekonomi bakanlıklarının birleştirilmesiyle iç ve dış ticaretin bir bütün olarak ele alındığını ifade ederek, daha etkili bir model oluşturulduğunu vurguladı. Pekcan, dış ticaret ve gümrüklerin tek elden yönetiminin reel politikaların uygulamaya konulmasına ve daha hızlı çözümlere imkân tanıdığından bahsetti.
 
170 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ
 
2016'nın son çeyreğinde artış eğilimine giren ihracatın geçen yıl yüzde 10,1 artışla 157 milyar dolara ulaştığını bildiren Pekcan, ithalatın da yüzde 17,7 artışla 233,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Pekcan, böylece Türkiye’nin 2017 yılında tarihinin en yüksek ikinci ihracat tutarına ulaştığına dikkati çekerek, ihracatın bu yılın ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla 166,8 milyar dolara kadar ulaştığını anlattı. Dolayısıyla şimdiden 2014 yılındaki tarihî rekor olan 157,6 milyar dolarlık ihracat tutarının kırıldığı bilgisini veren Pekcan, yıl sonunda 170 milyar dolar ihracat hedefinin ön görüldüğünü aktardı.
 
İHRACATÇIYA 2 MİLYARI AŞACAK DESTEK
 
Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından KOBİ düzeyinden başlayıp kurumsallaşma ve küresel marka olma yolunda ilerleyen her seviyedeki ihracatçıya, bu yıl 2 milyar 34 milyon lira civarında destek verileceğinin ön görüldüğünü söyledi. Bu destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi, ticaret ve alım heyetleri, yurt içi ve yurt dışı fuarlar, markalaşma ve tasarım gibi Türkiye’nin ihracat potansiyeline direkt katkı sağlayacak olan alanlarda verildiğinin altını çizen Bakan Pekcan, kümelenme esasına dayalı olarak geliştirilen UR-GE Projesi dâhilinde hâlen 188 projenin desteklendiğini hatırlattı. Bu desteklerden 8 bin 232 firmanın faydalandığını açıklayan Pekcan, 2018’de 6 bin 273 firmanın 11 bin 770 yurt dışı fuar destek başvurusunun sonuçlandırıldığı duyurdu.
 
''ZEYTİN DALI GÜMRÜK KAPISI'' FAALİYETTE
 
Karkamış Gümrük Kapısı inşaat çalışmalarının bu yıl içinde tamamlandığını, Öncüpınar ve Çobanbey Gümrük Kapıları yapım çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bakan Pekcan, Afrin'e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısının da 8 Kasım 2018 tarihi itibarıyla faaliyete geçtiği bilgisini paylaştı.
 
14 MİLYONDAN FAZLA ÜRÜNÜN ÜLKEYE GİRİŞİ ENGELLENDİ
 
Pekcan, piyasa gözetimi ve denetimini proaktif hâle getirmek için çalışmalara başladıklarını, ithalatta, TAREKS elektronik sistemi sayesinde yaptıkları denetimlerde bugüne kadar uygunsuz olduğu tespit edilen 14 milyondan fazla ürünün ülkeye girişinin engellendiğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol