kapat ikonu

138 yıldır üretilen güllaç, yurt dışını da fethediyor

Osmanlı saraylarının en gözde tatlılarından ve ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında bulunan güllacı 138 senedir üreten Saffet Abdullah Güllaçları, geleneksel Türk tatlısını yurt dışına da ihraç ediyor.

Gazetecilere konuşan Saffet Abdullah Güllaçları'nın 4. kuşak temsilcilerinden Gürsel Arseven, bir şirketi 138 sene ayakta tutmanın sırrını anlatırken, Erdal Arseven ile beraber 4. kuşak olarak bu işi devam ettirdiklerini ifade etti. Kuşak farkı oluşturmadan, ilk günkü üretim biçimindeki ruhla güllaç üretmeyi sürdürdüklerini dile getiren Arseven, 138 senelik bir firma olmanın sırrının sabır, mütevazılık ve inovasyon olduğunu ifade ederek, bundan sonraki ruha katma değer de katmaları gerektiğini vurguladı.
 
DAHA İYİ VERİM SAĞLAMA VE ÜRETİM MİKTARINI ARTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
 
Arseven, Türkiye'nin geleneklerine uygun bir ürünü yeniliklerle birleştirme arayışı içinde olduklarını anlatarak, üretim biçimlerinde modernizasyon süreçlerini üretim şeklinin içine sokup daha iyi verim sağlama ve üretim miktarını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
 
138 yıldır üretilen güllaç, yurt dışını da fethediyor-1
 
TÜRKİYE PAZARININ YÜZDE 65’İNE HÂKİM
 
Erdal Arseven, Türkiye'deki pazarın hemen hemen yüzde 65'ine hâkim olduklarını aktararak, Almanya, Fransa, Singapur, Dubai ve Japonya'ya kadar ihracatları bulunduğunu ve her geçen sene talebin daha da arttığını anlattı. Güllacın geleneksel bir lezzet olduğunu vurgulayan Arseven, güllacın ramazan ayına has bir özelliğinin bulunduğunu anımsatarak, üretilen ürünlerin yüzde 99'unun ramazan ayında satıldığını söyledi.
 
3 BİN METREKARLİK TESİSTEN 5 BİN METREKARELİK TESİSE TAŞINIYORLAR
 
Yeni ürünler üzerine inovatif çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Arseven, şu anda bulundukları Sultanbeyli'deki 3 bin metrekarelik tesisten Bursa Orhangazi'de 5 bin metrekarelik daha büyük bir tesise taşınma aşamasında olduklarının altını çizerek, güllaç haricindeki ürünleri de ürün yelpazelerine eklemek istediklerini beyan etti.
 
138 yıldır üretilen güllaç, yurt dışını da fethediyor-2
 
RAMAZANDA 230 TONLUK GÜLLAÇ SATILIYOR
 
Yaklaşık 2 senedir bir e-ticaret sitesi vasıtasıyla İnternet üzerinden de ürün satışı yaptıklarını hatırlatan Erdal Arseven, müşterilerin Ramazan ayı haricindeki dönemlerde ürünü bulmakta güçlük çektiklerine işaret ederek, yurt dışındaki eşine dostuna götürmek isteyenlerin de İnternet üzerinden ürünleri satın alabileceğini söyledi. Erdal Arseven, Ramazanda 7 milyon Türk lirası değerinde 230 tonluk güllaç satışı gerçekleştirdiklerini dile getirerek, güllacı sadece Ramazan ayında değil, 40 kişilik ekip, 3 bin metrekarelik alanda 12 ay boyunca ürettiklerini duyurdu. Erdal Arseven, Ramazanda satılıyor diye tempolarını aşağı çekmediklerini kaydederek, Ramazana hazır girmiş olduklarını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol