kapat ikonu

130 ülkenin tarımına Türk traktörü damgası

TürkTraktör, yılın 9 ayında 10 bin adetlik ihracat rakamına kadar yükselmeyi başardı.

  • Sektörel
  • 22 Ekim 2018 17:48
  • Son Güncelleme: 22 Ekim 2018 18:14
Bugüne kadar 130’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Türkiye'nin önemli traktör üreticilerinden olan TürkTraktör, 2018’in ilk 9 ayında 10 bin adetlik ihracat rakamına kadar yükseldi.
 
TürkTraktör'ün Türkiye'de en büyük traktör üreticilerinden biri olduğu bilgisini paylaşan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, şirketin 1954’te kurulduğunu ve 64 yıldır üretim yapıldığını hatırlatarak, tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticiler arasında da ilk sıralarda geldiklerini vurguladı.
 
TÜRKTRAKTÖR 11 YILDIR KESİNTİSİZ LİDER
 
Bugün sadece Türkiye'de değil, Avrupa'nın hacim bakımından en büyük traktör üreticileri arasında yer aldıklarını ifade eden Votta, Türkiye'de kesintisiz 11 yıldır pazar liderinin TürkTraktör olduğunu kaydetti.
 
YERLİ MOTOR, YERLİ ŞANZIMAN ÜRETİYOR
 
Votta, bugüne kadar 130'un üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını anlatarak, Türk mühendislerin Türkiye'de geliştirdiği yerli traktör motorunun üreticisi olduklarını ve motora ek olarak da şanzıman gibi birçok önemli parçanın üretimini yaptıklarını dile getirdi.
 
BİRÇOK EKİPMAN FİRMANIN BÜNYESİNDE BULUNUYOR
 
Tarım alanında bir çiftçinin ihtiyaç duyabileceği 43 ila 380 beygir gücündeki traktör ve toprak işlemeden hasada birçok farklı ekipman, firmanın bünyesinde yer alıyor. 135’i aşkın bayi, Türkiye genelinde ise 600’ü aşkın satış sonrası hizmet noktası ile firma faaliyetlerine başarı ile devam ediyor.
 
Öte yandan TürkTraktör, geçen yıl 48 bin 302 traktör ve 38 bin 620 motor üretti. Geçen yıl traktör üretimini yüzde 5, motor üretimini ise yüzde 4 artırdı. TürkTraktör'ün 2017'de yaptığı bu üretim, yeni bir rekor olarak kayıtlarda yerini almıştı.
 
2017’DE ÜRETİLEN TRAKTÖRLERİN YÜZDE 67’Sİ TÜRKTRAKTÖR’DEN
 
Türkiye traktör pazarının 2017'de yüzde 4 artışla 72 bin 949 adede çıktığını hatırlatan Votta, pazarın üzerinde bir büyüme yakalayıp yüzde 7'lik bir artışla geçen yılı çok iyi kapattıklarını ifade ederek, 2017 sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam traktör üretiminin yüzde 67'sinin kendi fabrikalarında üretildiğini açıkladı.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 11 BÜYÜME
 
Votta, ekonomideki genel durumdan dolayı bu yıl traktör pazarında da bir daralma olmasına rağmen 10 binin üzerinde ihracat, 25 binden fazla da satış gerçekleştirdiklerini bildirerek, ilk üç çeyreğin sonunda geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 11 büyüme gösterdiklerinin altını çizdi.
 
Gelecek yıl ekonominin rahatlamasını beklediklerini söyleyen Votta, önümüzdeki yıl dalgalanmaların da azalmasıyla ve devlet destekleri ile tarım sektörünün Türkiye'de daha iyi bir seviyeye geleceğini öngördüklerini belirtti. Votta, sözlerinin sonunda ise hız kesmeden çiftçilerin yanında olup Türk tarımının gelişmesi için çalışmaların süreceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol