kapat ikonu

13 bin kuruluşun sıfır atık sistemine geçmesi hedefleniyor

Bakan Kurum, İkinci 100 günlük hedefler kapsamında, 13 bin kuruluşun sıfır atık sistemine geçirilmesinin hedeflendiğini duyurdu.

  • Gündem
  • 19 Ocak 2019 17:38
  • Son Güncelleme: 19 Ocak 2019 17:40
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığının Antalya bir otelde düzenlediği "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı"nda Türkiye Emlak Katılım Bankasının 93 yıllık mirası ve tarihi bulunduğunu anımsatarak, bankanın yeniden faaliyete başlaması için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.
 
13 BİN KURULUŞUN SIFIR ATIK SİSTEMİNE GEÇİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
2023 yılında gerek Türkiye gerekse Bakanlık için çizdikleri hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışmak gerektiğini ifade eden Bakan Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın koordinesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu dile getirerek, bu uygulamanın bugün yaklaşık 11 bin 800 kamu ve kuruluş binasında hizmet vermeye başladığını açıkladı. Kurum, İkinci 100 günlük hedefler kapsamında, 13 bin kuruluşun sıfır atık sistemine geçirilmesinin hedeflendiğini belirterek, 2023'e gelindiğinde 100 bin kişiye doğrudan istihdam ve senelik de yaklaşık olarak 20 milyar tasarruf sağlanacağını bildirdi.
 
440 OLAN PLASTİK POŞET KULLANIMI 40’A DÜŞECEK
 
Bakan Kurum, plastik poşetlerle ilgili yeni uygulamadan da bahsederek, artık ülkelerin plastik poşetleri paralı yapmanın yanı sıra yasaklamaya başladıklarını da vurguladı. Plastik poşet kullanımının senelik 30-35 milyar adet olduğunu anımsatan Kurum, şu an 440 olan kişi başı kullanım oranının 2023 yılına kadar 40'a düşüreceklerini kaydederek, bu proje ile birlikte bez çanta ve filelerin kullanılmaya başlandığını, vatandaşların kampanyayı benimsediğini savundu. Kurum, projenin hayata geçtiği ilk 10-15 günlük süre zarfında kullanım oranında yüzde 65’e varan azalma kaydederek, hedefin yüzde 90 azalma sağlamak olduğunu ilan etti.
 
İMAR BARIŞINA BAŞVURAN BAĞIMSIZ BÖLÜM SAYISI
 
Vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda imar barışı süresini 30 Haziran'a kadar uzattıklarını hatırlatan Bakan Kurum, bugüne kadar imar barışına başvuran bağımsız bölüm sayısının 9 milyon 687 bin olduğuna dikkati çekerek, toplam tutarın ise yaklaşık 17 milyar Türk lirası olduğunu açıkladı. Kurum, bu süreç kapsamında il müdürleri olmak üzere tüm yetkililere büyük sorumluluk düştüğüne işaret ederek, bu sürece kadar yoğun bir tempoyla imar barışı sürecini yürüten tüm yetkililere teşekkürlerini iletti. Bakan Kurum, imar barışı sürecinin tamamlandığında Türkiye’deki tüm imarsız, imara aykırı, iskansız, ruhsatsız, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinden yeterince faydalanmamış konut stokunun belirlenmiş olacağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol